Magyarország hétfőn megszavazta Finnország NATO-csatlakozásának ratifikálását, s a finnek felé a svédeket további engedményekre kényszerítő Recep Tayyip Erdoğan török elnök is pozitív gesztusokat tett az elmúlt hetekben. Így tehát nincs más hátra, mint előre,
Finnország NATO-csatlakozása eldöntött ténynek tűnik.
A döntést alapvetően alátámasztják a finn közvélemény rezgései, a NATO-tagság támogatottsága szinte egyértelmű. Különösebb meglepetésként az sem szolgál, hogy a közvélemény alakulása e tárgyban tökéletesen korrelál Oroszország Ukrajna ellen vívott háborújának folyamatos eszkalálódásával. A Kantar közvélemény-kutató felmérése szerint míg 2022 3. hetében még csak a finnek 28 százaléka akart belépni a NATO-ba, a háború kitörése után egy hónappal ez az arány 54 százalék volt, 2023 februárjában pedig már 80 százalék.
A leginkább a két nagy néppárt szavazói támogatják a NATO-csatlakozást: a jobbközép Nemzeti Koalíciópárt (Kok) és a kormányzó balközép Szociáldemokrata Párt támogatóinak 92-92 százaléka vágyik a NATO-ba, szorosan utánuk következnek a Zöldek és a Középpárt 87 és 86 százalékkal. A jobboldali Igazi Finnek (PS) NATO-hoz fűződő viszonya izgalmas – ugyan az ő választóik körében is 74 százalékos a csatlakozás támogatottsága, de náluk az összes többi párthoz viszonyítva
kifejezetten sokan vannak azok, akik bizonytalanok a kérdésben, és nagyon kevesen azok, akik nyíltan ellenzik.
A legkevésbé a Baloldali Szövetség (VAS) szimpatizánsait érdekli a szövetség, de a támogatók aránya még körükben is 66 százalék.
Mindez hatalmas változás ahhoz képest, hogy a Szovjetunió összeomlása óta terítéken lévő NATO-csatlakozást korábban egyedül a Kok akarta – szavazóival együtt – igazán.
Megosztottak viszont a finnek abban a kérdésben, hogy meg kellene-e várni a most lemaradni látszó Svédországot a NATO-csatlakozással; a szavazók 46 százaléka belépne külön, 38 százalékuk viszont megvárná a szomszédokat.
Vérszegényen tiltakozik a baloldal
A finn parlament falanxszerű egységét a NATO-szavazások kapcsán a Baloldali Szövetség néhány képviselője törte meg csupán –
három balos képviselő szavazott nemmel, egy tartózkodott.
Katja Hänninen nemmel szavazó képviselő a finn baloldal Népszavájának, a Kansan-Uutisetnek (Népi Hírek) a következőket mondta az ügyről: „Finnország NATO-csatlakozásában több kockázatot látok, mint előnyt”, mert szerinte „kiemelkedően fontos, hogy Finnország NATO-folyamata olyan legyen, hogy az kiállja az idő próbáját, és ne adjuk fel alapelveinket a jogállamiságot megsértő Magyarországgal vagy az illegális támadó háborút folytató Törökországgal szemben”. Jari Myllykoski, a tartózkodó baloldali képviselő önmagában a NATO-csatlakozásban nem látott problémát, de azt szerette volna, hogy a parlament meghagyja az ügyet az április elején megválasztandó új törvényhozásnak.