Így itták Donald Tusk szavait Magyar képviselői az Európa Parlamentben (FOTÓK)
A lengyel miniszterelnök bár az EP-ben Európa nagyságáról beszélt, saját hazájában „lépésről lépésre” építi le a jogállamot.
A Foreign Affairs cikke arra a megállapításra jutott még, hogy a NATO azért is támogatja kitartóan Ukrajnát, mert tagjainak többségét értékek és érdekek egyaránt összekötik.
Pénteken a Foreign Affairs egy terjedelmes elemzést közölt az Egyesült Államok által az elmúlt két évtizedben vívott háborúk, valamint a konzervatív politika fejlődése közötti kapcsolatról.
A szerző szerint az utóbbi néhány évben már lehetetlenné vált, hogy a washingtoni külpolitikát pusztán demokráciák köré építsék. Biden elnök „demokrácia csúcsára” olyan államokat is meghívtak,
míg több olyan autoriter irányítású ország nem kapott meghívást, amelyeknek közös érdekük van az USA-val.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatos hozzáállás sem a demokrácia vonalai mentén alakul, hiszen olyan demokráciák, mint Brazília vagy Dél-Afrika, továbbra sem hajlandóak szankciók alá vonni Oroszországot. A NATO kitartóan támogatja Ukrajnát, mert tagjainak többségét – az egyre autokratikusabbá váló Magyarország és Törökország kivételével – értékek és érdekek egyaránt összekötik.
– erre a megállapításra jut a cikk. Még Magyarországon és Lengyelországban is, ahol a szabadság eszméje az 1990-es években sokakat inspirált, a demokrácia mára visszafejlődött.
***
Nyitókép: MTI/EPA/Oleg Petraszjuk