Egy hónappal az Európai Parlamentben kirobbant korrupciós botrány után a belga Le Soir napilap és a Knack hetilap arra vállalkozott, hogy összefűz néhány szálat az ügy körül, miközben a hivatalos bírói eljárás még csak most kezdődött. Beszámolójukban felidézik a titkosszolgálatok munkájának kezdetét – írja a Magyar Nemzet. A belga titkosszolgálat tagjai 2022 tavaszán behatoltak Pier Antonio Panzeri brüsszeli otthonába, a volt európai parlamenti képviselő tudta nélkül,
ahol óriási készpénzmennyiségre bukkantak.
A hálószobában az ágy alatt egy fekete utazóbőröndben nem kevesebb, mint 7601 darab 50 eurós bankjegy volt elrejtve, amelyek összértéke 380 050 euró – írta meg a belga Le Soir napilap és a Knack hetilap.
Régi barátság fűzi Panzerit Marokkóhoz
Ezen felül Panzeri gardróbjában egy digitális kóddal elzárt széfre is rátaláltak. Ebben egy könyv, egy DVD és egy kartondoboz mögé voltak rejtve 50, 100 és 200 eurós bankjegykötegek – mintegy 320 000 euró. Az ügynökök lefényképezték a kincset, és elhagyták a lakást, váratlan látogatásukról semmi sem árulkodott.
A behatolás egy 2021-es nyomozás része volt, miután a belga hatóságokat egy „barátságos európai ország” hírszerzői tájékoztatták arról, hogy az Európai Parlament tisztviselőit megvesztegette a marokkói titkosszolgálat. Az értesülésben az állt,
a tisztségviselők az anyagi juttatásért cserébe befolyásolják az Európai Parlament nyilatkozatait és állásfoglalásait.
A cikk szerint Marokkó és Antonio Panzeri családja közötti barátság 2009-re nyúlik vissza, amikor az olasz szocialistát újraválasztották az Európai Parlamentbe, és megnyerte a Magreb-országokkal (Észak-Afrika egyik régiójával) fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttség elnöki posztot, továbbá az EU–Marokkó parlamenti vegyes bizottság társelnökségét.
Panzeri kapcsolata a korrupciós ügyben szintén letartóztatott Francesco Giorgival is régre nyúlik vissza.
A Milánóban politológia szakon végzett Giorgi még nem volt 23 éves, amikor megkezdte szakmai gyakorlatát az Európai Parlamentben. Itt ismerkedett meg későbbi élettársával, a korrupciós botrány fő gyanúsítottjával, a görög Eva Kailival – akinek azóta búcsút kellett mondania európai parlamenti alelnöki tisztségétől –, és Panzerivel is, aki pártfogásába vette fiatal olasz honfitársát. Amikor 2019-ben Panzeri elhagyta az Európai Parlamentet, Giorgi egy másik képviselő, Andrea Cozzolino asszisztense lett – akit épp pár napja vettek őrizetbe a vesztegetési üggyel kapcsolatban.