Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
A kormány igyekszik „visszaterelni” az Európai Unió és Kína kapcsolatát a „kudarcot vallott szankciók” helyett a partnerség útjára – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
A kormány szorgalmazza, hogy minél előbb lépjen hatályba a beruházási megállapodás Kína és az Európai Unió (EU) között – írta a külgazdasági és külügyminiszter kedden közösségi oldalán. Szijjártó Péter közölte: videótárgyalást folytatott Vang Ji kínai külügyminiszterrel, akivel – mint megjegyezte – már több mint nyolc éve ismerik egymást, és viszonylag ritkák az ilyen hosszú munkakapcsolatok a jelenlegi világpolitikában.
„Mindig jól megértettük egymást, mindig a kölcsönös tisztelet alapján tárgyaltunk egymással, és ha tárgyszerűen tekintünk végig az elmúlt nyolc év kínai-magyar együttműködésen, akkor azt egyértelmű sikertörténetnek nevezhetjük” – fogalmazott a külügyminiszter. Hozzátette:
mára Magyarország lett a kínai vállalatok első számú beruházási célpontja Közép-Európában,
így „sikeresen kerülhetjük el” az európai gazdaságot sújtó recessziót. Mint hangsúlyozta: a kormány igyekszik „visszaterelni” az Európai Unió és Kína kapcsolatát a „kudarcot vallott szankciók” helyett a partnerség útjára.
„Szorgalmazzuk, hogy minél előbb lépjen hatályba a beruházási megállapodás Kína és az EU között. Ahogy a Covid enged a szorításából, úgy indulnak újra a légi járatok hazánk és Kína között, így Budapestről Sanghaj, Csungking és Tiencsin is elérhetőek már. Vang Ji kollégám eddig is nagyon sokat tett a magyar-kínai kapcsolatok fejlesztéséért, amiért hálás vagyok neki, hiszen Magyarország nagyon sokat profitált ebből” – írta Szijjártó Péter.
A Politico szerint nem véletlen, hogy a két külügyminiszter találkozójára éppen a héten került sor: az EU ugyanis éppen a héten jelentette be, hogy 10 milliárd eurós fejlesztési programot szán Dél-Kelet-Ázsiába.
A portál tájékoztatása alapján Vang világosan ki is mondta, hogy az EU-nak Magyarországtól kéne tanulnia. A kínai külügyminiszter arról beszélt, hogy Kína reméli, hogy az EU és tagállamai olyanok tudnak lenni, mint Magyarország, és Kína fejlődését és megfiatalodását objektív és barátságos módon tudják szemlélni.
(MTI/Politico)
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán