A holland általános és középiskolás diákok, valamint több ezer oktatási intézmény tanárai és dolgozói, lila és szívárnyszínű ruhát öltöttek magukra pénteken, hogy kifejezzék támogatásukat az LMBTI+ közösséghez tartozó fiatalok iránt – írta az NlTimes hírportál.
A „Lila Péntek” elnevezésű eseményt 2010-ben kezdeményezte a COC Nederland szexuális sokszínűséggel foglalkozó jogvédő szervezet. Kezdetben csupán 150 iskola csatlakozott a kezdeményezéshez, idén viszont már „rekordszámú”,
csaknem 3000 oktatási intézmény vesz részt benne.
A hírportál szerint, ezen a napon több százezer diák és tanár fejezi ki tiszteletét és támogatását az LMBTI+ közösséghez tartozó fiatalok iránt, az oktatási intézményekben olyan foglalkozásokat tartanak, „amelyek keretében azt ünneplik, hogy mindenki lehet önmaga.”
A COC Nederland honlapján szereplő információk szerint, az általános iskolák felső tagozatosai számára ismeretterjesztő, interaktív vetélkedőt szerveznek, amely olyan témákkal foglalkozik, mint a szerelem, a barátság és a család. Egy, az eseményt szervező amszterdami általános iskolai tanár nyilatkozata szerint fontos hogy az oktatók kiálljanak a diákok elfogadása és biztonsága mellett.
Fontos továbbá az is, hogy a diákok tudják, hogy egy gyereknek lehet két anyja, és a szomszéd férfi is beleszerethet egy másik férfiba”
– tette hozzá az oktató. A középiskolások számára a COC Nederland talkshow-t szervez ahol a diákok Lotte van Eijk influenszerrel beszélgethetnek olyan témákról, mint a nemi identitás, a „queerség”. a nemi sokszínűség és a vallás. A jogvédő szervezet szerint, a szexuális sokszínűségre való figyelemfelhívásra az iskolában még mindig nagy szükség van: Az LMBT+ diákokat sokkal gyakrabban zaklatják, és néha még a tanárok is csatlakoznak a zaklatáshoz. A „meleg” a leggyakrabban használt szitokszó az iskolában, és az oktatási intézmények 14 százaléka nem tesz semmit az elfogadásáért, pedig ez 2012 óta kötelező. Az LMBTI+ fiatalok körében az öngyilkossági ráta majdnem ötször magasabb az átlagosnál – áll a szervezet honlapján.
(MTI)
Nyitókép: MTI/EPA/Sedat Suna