Pokoli nehéz időszak vár Macronra: újabb tüntetés rázta meg Franciaországot
Nem javult a helyzet a tavalyi demonstrációk óta.
Az új büntetőintézkedések több orosz tévécsatornát is betiltanak, de enyhítéseket is tartalmaznak.
Péntek délután közzétette az Oroszország ellen bevezetendő legújabb szankciók listáját honlapján az Európai Unió Tanácsa.
Az új büntetőintézkedések a gazdasági és politikai élet számos területére vonatkoznak, ugyanakkor a korábbiakhoz képest könnyítéseket is tartalmaznak.
Az EU a jövőben tovább korlátozza majd az Oroszországba szállítható, többcélú – tehát katonai célokra is felhasználható – áruk és technológiák kivitelét.
illetve bármely más országba is, amely esetleg továbbadhatja ezeket Oroszországnak.
Bővül a szankcionált orosz bankok listája is. Az Unió tagállamainak kormányai két orosz pénzintézet vagyonának befagyasztása mellett döntött, egy további bankot pedig tranzakciós tilalom alá vetett.
Fontos ideologikus lépés az NTV, a Rosszija-1, a REN TV és a Pjervij Kanal európai sugárzási engedélyeinek felfüggesztése. A Tanács indoklása szerint ezek a tévéadók az orosz állam közvetlen irányítása alatt állnak és olyan dezinformációs kampányt folytatnak, amely „legitimálja Oroszország agresszióját és aláássa Ukrajna támogatottságát”.
További lényeges lépés, hogy az EU területéről a jövőben nem érkezhetnek majd befektetések az oroszországi bányászati szektorba, bár ez alól „bizonyos kulcsfontosságú nyersanyagok” kivételt képeznek. Európai állampolgárok a jövőben nem vállalhatnak tisztséget orosz állami vállalatoknál, pontosabban ezek oroszországi cégeinél.
Az eddigi szankciókhoz képest kisebb visszalépést jelent, hogy
Annak érdekében, hogy a világon – elsősorban Afrikában – ne alakulhasson ki éhínség, a Tanács úgy határozott, hogy a tagállamok bizonyos esetekben „kifagyaszthatják” a (mű)trágyával és egyéb mezőgazdasági termékekkel kereskedő oroszok vagyonát.
A szankciós csomagot a szokásos eljárás szerint a tagállamok az Európai Unióhoz küldött állandó képviseleteinek vezetői – COREPER II. – tárgyalták le a nemzetállami kormányok álláspontjainak megfelelően. A megállapodás tervezete éjfél után készült el, hivatalossá úgy válhatott, hogy péntek délig egy tagállami kormány sem jelezte, hogy ellenezné a szankciós csomagot. Ez azt jelenti, hogy a büntetőintézkedéseket a magyar kormány is elfogadta.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Twitteren üdvözölte a szankciók bevezetését. Ez már a kilencedik büntetőintézkedés-csomag: a főkomisszár szerint az eddigi nyolc is nagy nehézségeket okozott már Oroszországnak
Mások, mint az igazi szankciós héjának bizonyuló litván külügyminiszter nincsenek elragadtatva a csomagtól. Gabrielius Landsbergis szerint az Európai Unió nagy ziccert hagyott ki ezzel a csomaggal. „Szomorú, hogy a könnyítésekről kellett ilyen sokat egyeztetnünk, nem a még erősebb szankciókról” – írta a litván fődiplomata.
Nyitókép: Alexey Nikolsky / Sputnik / AFP