Orbán Viktor: Zelenszkij elutasította a karácsonyi tűzszünetet
Az ukrán elnök nem fogadta el a magyar ajánlatot.
Somkuti Bálint ezt a történelmi példák mellett az erőviszonyok elemzésére alapozza.
A lapunkba is rendszeresen író hadtörténész, Somkuti Bálint volt az Ultrahang-csatorna vendége. Az MCC Gepolitikai Műhelyének kutatójával először a lengyelországi rakétabecsapódásról beszélgetett Cs. Király Tamás.
Somkuti elmondta: a becsapódott alkatrész szinte biztos szovjet vagy orosz gyártmány. „A jelek szerint ez egy SZ-300-as légvédelmi rakéta egyik darabja, így nehéz lenne azt gondolni, hogy nem az ukránok által kilőtt rakéta egyik darabja” – szögezte le a szakértő.
Egy hallgatói kérdés arra irányult, hogy baleset esetén alkalmazható-e a NATO-szerződés bármely cikkelye.
Somkuti elmondta, hogy nehéz a kérdés, de valamilyen szintű felelősség terheli a baleset okozóját, vannak kártérítési és egyéb jogi következmények,
Valóban légvédelmi rakétáról beszélünk, és a hírek szerint egy NATO-gép követte az eseményeket, és látta mind az orosz, mind az ukrán rakétát, és így sikerült rekonstruálni ilyen gyorsan a történteket amerikai részről – derült ki a műsorból.
„Azért az beszédes, hogy a környéken lévő nagyváros, Lublin vezetője elmondta, nem ez az első eset, hogy alkatrészek potyognak és okoznak kárt lengyel területen,
de eddig haláleset nem történt, ezért nem csináltak nagyobb ügyet” – jegyezte meg Somkuti.
A műsor második felében szóba került a média szerepe is. Ennek kapcsán a szakértő kijelentette: amióta demokratikus rendszerek működnek nyugaton, a sajtónak mindig is nagy szerepe volt a háborúra hergelésben és a békére való nyomásgyakorlásban.
„A sajtóban megjelent nyilvánvaló hazugságok, – például hogy egy órával a becsapódás után az összes angol újság azzal volt tele, hogy ezek orosz lövedékek voltak, és a lengyelek mindjárt belépnek a háborúba – ahogy a háború a várható, bár nem garantált végkifejlet felé halad, azaz az ukrán vereség felé, úgy lesz kevésbé hiteles a fősodratú média. Ez azzal a veszéllyel jár, hogy az emberek nem fognak elhinni semmit” – mondta a szakértő.
És hogy mire alapozza, hogy a háború feltehetőleg ukrán vereséggel végződik?
Somkuti szerint „az első kiindulási pont a történelem”. „Ha X és Y ország harcolt egymással a modern korban ötször.hatszor – ilyen például Németország és Franciaország – láthatóak az irányvonalak, a következtetések, és az eredmények” – mondta.
„Fontos támpont az erőviszonyok. Van egy ilyen fogalom, hogy erő, eszköz, számvetés. Az, hogy kinek több eszköze, embere, gazdasági ereje és támogatottsága a lakosság körében, ezek mind mérhető számok, és az oroszok azzal számoltak, hogy ukrán oldalon összeomlás lesz, mert Zelenszkijnek alacsony a népszerűsége. Azzal viszont nem számoltak, hogy most zajlik az ukránok nemzetté formálódása” – fejtegette Somkuti.
Nyitókép: MTI/EPA/Sztaniszlav Kozliuk