Egy brit politikai tanácsadó elmagyarázza, miért lehet a Fidesz 14 éve hatalmon
Edward M. Druce hat pontot sorol fel, amely alapján sikeresen működik a magyar kormány, s szerinte mindezt a britek is megtanulhatnák.
„Ha Brüsszel befagyasztaná a pénzt, Orbán tönkremenne” – idézi a német EP-képviselőt a Die Tageszeitung.
A Die Tageszeitung printben megjelent „Orbán legkeményebb ellenfele” című véleménycikkében olvasható, hogy Daniel Freund EP-képviselőnek „küldetése van”, kitartóan kampányol az Orbán elleni szankciók mellett Brüsszelben, most mégis felröppent a hír, hogy „Magyarország és az EU közeledik a megállapodáshoz”.
A cikk beszámol arról, hogy Freund Budapestre utazott, és ott egy újságírónak vázolta fel, ha Brüsszel valóban befagyasztaná a pénzt, Orbán valószínűleg egyszerűen tönkremenne a rekordméretű infláció, a drága választási ajándékok és az üres államkassza miatt.
A német politikus attól tart, hogy egy „megállapodás” Orbánnal azt jelentené, hogy folytathatja a megkezdett irányvonalat: a magyar ellenzék felbomlott, a média nagyrészt állami ellenőrzés alatt áll, a civil szervezetek jogai korlátozottak, ahogy a hatalmi ágak szétválasztása is.
Freund szidja Ursula von der Leyen bizottsági elnököt, aki „addig húzta, ameddig csak tudta”. Az új Integritási Hatósággal Freund szerint az a probléma, hogy az intézkedések elsősorban a közpénzek odaítélési eljárásait érintik. A jogállamiság érvényesítésére vonatkozó lépések nem tartoznak ide. „Az a követelmény, hogy egynél több vállalatnak kell jelentkeznie egy nyilvános pályázatra, könnyen kijátszható a látszatajánlatokkal” – panaszolta Freund.
Budapesten Freund találkozott a Helsinki Bizottság, a Transparency International és a K-Monitor képviselőivel is, akik fel vannak háborodva, mert Orbán Viktor úgy hajtotta végre az eljárást, hogy senkit sem vont be a kormányon kívülről. A legabszurdabb dolog az új Integritási Hatóság vezetőinek kinevezése volt – mondták. Ukrajna kérdésében Orbán Viktor már régóta nyíltan Moszkva pártjára állt, Az inflációért az EU oroszországi szankcióit okolja. A cikk azt is írja, hogy Orbán Viktor egy nemzeti konzultációt kísérő nagyszabású kampányt indított annak érdekében, hogy a magyarok kövessék őt.
Nyitókép: Rolf Vennenbernd / DPA / AFP