Brutális évek jöhetnek Európában – Trump bekeményít
Ezúttal nem az Európai Unió osztogatja a szankciókat, hanem Washington.
Az EP-képviselő szerint az unió képtelen arra, hogy a szomszédban zajló háborúban megoldó szerepben tűnjön fel.
Interjút adott a Magyar Nemzetnek Trócsányi László. A Fidesz EP-képviselője többek között a Brüsszelben megtartott Aranybulla-konferenciáról, a szankciós politikáról, valamint az Európát megosztó ideológiai törésvonalakról is beszélt a lapnak.
Elhangzott, hogy „az Aranybulla példáján keresztül sikerült bemutatnunk, hogy mindegyik országnak megvannak azok a dokumentumai, amelyek Európa civilizációs örökségéhez hozzátartoznak”. Majd Trócsányi hozzátette, hogy a konferenciával arra akarták felhívni a figyelmet, hogy
„Európának vannak kulturális gyökerei, és ha ezeket nem vagyunk hajlandók elfogadni, akkor bizony a politikai integráció sem lehet sikeres”.
Az egykori igazságügyi miniszter arról is beszélt a konferencia kapcsán, hogy szerették volna hangsúlyozni, hogy „az Európai Unió szerződéseinek az alanyai és urai a tagállamok”. „Bár az európai alkotmányozásra irányuló törekvések háttérbe akarják szorítani az egyes országokat, mi azt mondjuk, hogy ez nem lehetséges, mert az eltérő történelmi hagyományok, az eltérő kultúra révén továbbra is a tagállamoknak kell a szerződések urainak maradniuk” – szögezte le.
Az EP-képviselő idézte a lisszaboni szerződést is, amelyben az szerepel, hogy „az Európai Unió tiszteletben tartja a tagállamok nemzeti identitását, alkotmányos hagyományait, politikai berendezkedését, államszervezetét, valamint a közrend védelmét”. Majd azzal folytatta, hogy amikor „az államok elfogadták a szerződést, egyúttal belefoglalták a nemzeti identitás védelmét.
Az identitást elviekben nem kellene védeni, mert az egy adottság, azonban ma mégis védelemre szorul, mert fenyegetés éri”
– mutatott rá Trócsányi.
A képviselő arra a kérdésre, hogy miként látja az Európai Parlament működését az orosz-ukrán háború tekintetében, azt a választ adta, hogy szemmel látható, „Európa elvesztette vezetőszerepét, képtelen irányítószerepbe juttatni saját magát. Amit most látunk, az a temérdek jogállamisági és ideológiai jellegű vita” – mutatott rá a politikus.
Majd kiemelte, hogy „az unió ugyanakkor képtelen arra, hogy a szomszédban zajló háborúban megoldó szerepben tűnjön fel és a béke érdekében érdemi javaslatokat dolgozzon ki.
A szankció nem konstruktív javaslat, hanem büntetőintézkedés”
– húzta alá Trócsányi László.
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner