Donald Trump felszólította Putyint a háború befejezésére
Az amerikai elnök szerint már nagyon közel egy találkozó az orosz elnökkel.
Az európai uniós törvényhozók elítélték az ukrajnai orosz agressziót.
Szavazott szerdán az Európai Parlament: a testület
Oroszországot „a terrorizmus állami szponzorának” nevezte,
elítélve az Ukrajna és az ukrán emberek elleni „brutális és embertelen” tetteket az invázió megkezdése óta.
Az EP állásfoglalása úgy fogalmaz: „Az Orosz Föderáció által elkövetett szándékos támadások és atrocitások az ukrán civilek ellen, a civil infrastruktúra elpusztítása, az emberi jogok és a nemzetközi humanitárius jog súlyos megsértése már eléri az ukrán nép elleni terrorizmus, a háborús bűnök szintjét”.
Az uniós törvényhozók ennek nyomán Oroszországot a terrorizmus szponzorának és terrort használó államnak nyilvánították.
Az állásfoglalást 494 igen, 58 nem és 44 tartózkodás mellett fogadták el.
A szavazásról készült EP-dokumentum szerint a magyar EP-képviselők közül igennel szavazott a javaslatra Cseh Katalin (Momentum), Ara-Kovács Attila, Molnár Csaba, Dobrev Klára és Rónai Sándor (DK).
A többi magyar EP-képviselő nem vett részt a szavazáson. Ujhelyi István (MSZP) saját közlése szerint egy ENSZ-eseményen vett részt, Donáth Anna anyasági szabadságon van, a Fidesz és a KDNP EP-képviselői nem szavaztak a voksoláson.
„A Nyugat – beleértve az Egyesült Államokat és beleértve az európaiak jelentős részét – a háború közben ismerte fel azt, hogy tulajdonképpen itt meg lehet fogni Oroszországot” – vélekedik Tálas Péter. Mely szakaszában jár az ukrajnai háború? Miért proxy-háború ez a konfliktus? Kinek lesz katonai-politikai súlya az új világrend kialakításánál? A biztonságpolitikai szakértő válaszol a Mandiner Világrend adásában.
Fotó: MTI/EPA pool/Ronald Wittek