Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
Az uniós vétóról azt mondta Martin Schulz: át kell térni arra, hogy a többség szabja meg a követendő utat.
Martin Schulz interjút adott a t-online.de-nek. Az Európai Parlament korábbi elnöke kifejtette: nem gondolja, hogy Magyarország és Lengyelország különösképpen fejtetőre állítaná a dolgokat az EU-ban, mert homlokegyenest ellenkező irányba tartanak, „bár ideológiailag egy követ fújnak”. Szerinte ezzel ki is merül közöttük a hasonlóság, mert
Azaz látszik, hogy az ultranacionalisták számára mennyire nem könnyű tartós nemzetközi szövetséget létrehozni” – fogalmaz Schulz.
Martin Schulz, aki korábban rengeteg kemény csörtét vívott a jogállam ügyében a magyar kormányfővel, arról is beszélt a német t-online-nak, hogy bosszantja a populisták felemelkedése. „Hiszen a magyarok és a lengyelek után hamarosan az olaszoknál és a svédeknél is jobboldali demagógok, illetve posztfasiszták ülnek be a kormányba” – hangoztatta.
„A szélsőjobb már nem csupán marginális jelenség, hanem irányító pozícióba került Magyarországon és Lengyelországban, sőt nemsokára ugyanez lesz a helyzet a G7-hez tartozó olaszoknál is.
– hangsúlyozta a szociáldemokrata politikus.
Szóba került, az uniós vétó. Beszámoltunk róla, hogy a német kancellár azt követlete korábban, töröljék el az egyhangú döntéshozatal elvét a közös kül- és biztonságpolitikában. Schulz szerint szó sincs arról, hogy ezután irányíthatatlanná válna a szervezet. Ő már évtizedek óta mondja, hogy ostobaság a jelenlegi rendszer, mivel immár túl sokan ülnek egy asztalnál a Európai Tanácsban ahhoz, hogy minden tag minden kérdésben támogassa a közös álláspontot.
– szögezte le Martin Schulz.
Fotó: MALTE OSSOWSKI / SVEN SIMON / DPA PICTURE-ALLIANCE / AFP