A skótok függetlenednének, aztán visszalépnének az EU-ba

2022. október 18. 07:25

A schengeni övezethez is csatlakoznának.

2022. október 18. 07:25
null

A skót kormány hétfőn közzétett cselekvési programja szerint Skócia független országként visszalépne az Európai Unióba és csatlakozna az EU belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetéhez. A 110 oldalas dokumentumban

ugyanakkor nem szerepel, hogy Skócia belépne az euróövezetbe is:

a programcsomag szerint a függetlenség elnyerése utáni időszakban a brit font maradna használatban, de megkezdődne a skót font és a saját jegybank megteremtésének előkészítése. A tervezett schengeni csatlakozással a skót EU-tagság szélesebb körű lenne, mint a csaknem három éve megszűnt brit uniós tagság, az Egyesült Királyság ugyanis soha nem lépett be a schengeni övezetbe. 

Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az Európai Unióból, miután a brit EU-tagságról 2016 nyarán rendezett népszavazáson a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre voksolt. A brit kormány azóta új, pontozásos kritériumrendszerre alapuló bevándorlási szabályozást honosított meg, amely nem tesz különbséget az EU-ból és a világ más térségeiből újonnan érkezők bevándorlási kérelmeinek elbírálása között.    

Skóciában 2014-ben már tartottak egy népszavazást a függetlenné válásról, de akkor a résztvevők 55 százaléka még arra voksolt, hogy Skócia ne szakadjon el az Egyesült Királyságtól. Az újabb függetlenségi népszavazás kiírása azonban a brit EU-tagságról hat évvel ezelőtt tartott népszavazás óta ismét folyamatosan napirenden van, miután

az EU-referendumon a skótok 62 százaléka arra voksolt, hogy az Egyesült Királyság maradjon az Európai Unió tagja.

Nicola Sturgeon sokszor hangoztatott véleménye szerint a 2016-os EU-népszavazás eredménye miatt is elengedhetetlenné vált az újabb skót függetlenségi referendum, mivel Skóciát egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére London „kiszakította” az Európai Unióból.    

A skót miniszterelnök többször kifejtette azt a véleményét is, hogy Skócia független országként viszonylag gyorsan visszatérhetne az EU-ba. Sturgeon egy hete, a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) Aberdeenben rendezett éves kongresszusának zárónapján bejelentette, hogy ha a legfelsőbb bíróság megállapítja az edinburgh-i parlament hatáskörét a szükséges törvények megalkotására,

az újabb függetlenségi népszavazást 2023. október 19-én megtartják.

(MTI)

Fotó: MTI/ EPA/ Robert Perry

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sorostalanság
2022. október 18. 11:07
Mondom és mondom: ez a sok tudatlan retek akik, nő létükre elkezdtek a nagypolitikába beleugatni tönkreteszik a világot. Semmi bajom a nőkkel (tisztelem és szeretem őket), de nézzetek már körül kik vezetik, vagy vannak nagyon magas beosztásban az európai országokban és az EU-ban. Az egyik hót' hülye, a másik véresszájú, a harmadik megvett, a negyedik LMBTQ-fan, a többi meg totálisan alkalmatlan egy háztartás vezetésére is...
zolka50.50
2022. október 18. 10:35
A hölgy ősbolsi, később átvedlett nacionalistává. A hatalom érdekli leginkább.
zarkakis
2022. október 18. 10:26
Azt végiggondolták, hogy hány mérföldön keresztül kell újra megépíteni a határátkelőket?
nakatomi
2022. október 18. 09:59
A Nicola Sturgeon vezette Skót Nemzeti Párt függetlenedni szeretne az Egyesült Királyságtól, tehát azt mondanánk rá, hogy SZUVERENISTA. Ugyanakkor más területeken pedig (pl. zöldpolitika, transzneműség, LMBTQ, stb.) teljesen egy követ fúj az EU többségét alkotó FÖDERALISTA pártokkal. Attól tartok, hogy ha valóban belépnének az EU-ba, velük csak egy újabb ellenséges országgal gyarapodna a már eddig is tekintélyes méretű névsor.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!