Heger megkongatta a vészharangot: Szlovákia a gazdasági összeomlás szélén áll

2022. szeptember 28. 09:42

A szlovák miniszterelnök szerint az emelkedő villamosenergia-árak miatt országa gazdaságát az „összeomlás” veszélye fenyegeti.

2022. szeptember 28. 09:42
null

Szlovákia miniszterelnöke, Eduard Heger azt mondta, hogy az Oroszország ukrajnai invázióját követő hatalmas áremelkedés „megöli gazdaságukat”, ha országa nem kap több milliárd eurós támogatást Brüsszeltől, és figyelmeztetett, hogy ha ez nem történik meg, kénytelen lesz államosítani az ország áramellátását.

Bár Szlovákia jelentős nukleáris és vízenergia-termelő, a legnagyobb energiaszolgáltatója az év elején költséges döntést hozott arról, hogy eladja felesleges energiáját energiakereskedőknek. Ezek a kereskedők most mintegy ötször magasabb piaci áron adják vissza az energiahordozókat Szlovákiának.

A szlovákok 500 euróért veszik meg azt, amit ők 100 euróért adtak el – mondta Heger, hozzátéve, hogy emiatt az Európai Bizottság terve, amely szerint 140 milliárd eurós többletadót vetnének ki a blokk energiatermelőire, nem működne Szlovákiában.

Ha többletadót akarunk, annak európai szintűnek kell lennie”

mondta a Financial Timesnak a szlovák kormányfő, aki figyelmeztet: súlyos következményei vannak, hogy Moszkva az uniós szankciókra válaszul megpróbálja elzárni a gázszállításokat, ami idén nyáron rekordszintre emelte a villamosenergia-árakat.

EU-ra várva: másfél milliárd eurót hozhatna a többletadó

Heger szerint az EU-s többletadókból származó bevételeket egyenletesen kellene elosztani az EU-ban, ami Szlovákiának mintegy 1,5 milliárd eurós bevételt jelentene. Azt is szeretné, ha Brüsszel felszabadítana 5 milliárd eurónyi fel nem használt regionális fejlesztési forrást, amelyet a vállalkozások energiaszámláinak csökkentésére lehetne fordítani.

Ellenkező esetben a szlovákiai vállalkozások bezárnak, és ez tulajdonképpen az egész gazdaságot összeomlasztaná”

– mondta Heger. Ha Brüsszel nem siet Pozsony segítségére, „akkor ezt az áramot meg kell tartanunk a vállalataink és a háztartásaink számára, hogy ne omoljunk össze. Nem akarjuk ezt tenni, de ha nem lesz más segítség, akkor erre a megoldásra kényszerülünk” – tette hozzá a szlovák miniszterelnök.

A Nemzetközi Energiaügynökség felszólította Európát, hogy tartsa fenn „szolidaritását” az energiaellátás terén ezen a télen, különben Vlagyimir Putyin orosz elnök kezére játszik. Heger szerint a nemzetközi szerződésekben vannak olyan záradékok, amelyek lehetővé teszik az országok számára, hogy válság idején átirányítsák az energiát.

A bizottság azt javasolta, hogy a fővárosok kötelezhessék a gázt nem használó áramtermelőket, hogy megawattóránként 180 euró feletti bevételt adjanak át, amelyet a fogyasztók kártalanítására fordítanának, de ez meghaladja azt a szintet, amelyen a Slovenské Elektrárne, a fő szlovák áramtermelő az energiát eladta.

 

 

Nyitókép: Olivier Hoslet / POOL / AFP

Összesen 92 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ekrü
2022. szeptember 29. 08:09
Nesze neked bezzegszlovákia! Amúgy nem arról volt szó, hogy rossz gazdasági helyzet csak az ilyen elmaradott náci országban van, amilyenek mi vagyunk? Hisz Szlovákiában ugye rendben van a jogállamiság és az EU-s pénzeket is kapták szépen....
Isten jobb keze
2022. szeptember 28. 23:59
Szerencsétlen kis hazám per pill 2-25 negatív javára! Ebből látni, nem a kormányt kell leváltani, ha nem a szavazókat!
Ehetős Odó
2022. szeptember 28. 17:05
De legalább egy rendes magyar koronázó város van a színes képen.
Reszelő Aladár
2022. szeptember 28. 17:00
Azért vannak a történelemnek anomáliái. Pl éhinség a legjobb termőterülettel rendelkező országban, megfizethetetlen ár/áramhiány egy nettó áramexportőr államban, választási csalások egy nettó demokrácia exportőr országban. 2022-re sikerült elérni, hogy a gáztól függetlenül termelt áram is megfizethetetlen legyen egy háború miatt. Mi lesz enne a vége? Ha keleti szél fúj, akkor ki kell kapcsolni a szélerőművet, mert ukrán holtak szagát hozhatja és úgy már nem etikus a szélenergia? Vagy ha sikerülne összefüggést találni, hogy ha itt valaki öngyilkos lesz, akkor ott meghal egy orosz katona? Tömeges lenne a dolog?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!