„»Az európai demokratikus értékek védelme ma is ugyanolyan aktuális, mint akkor – ma Ukrajnában védjük ezeket az értékeket. Az EU és a NATO tagjaiként most már jó helyzetben vagyunk ahhoz, hogy vezető szerepet vállaljunk és felelősséget vállaljunk ezen elvek védelmében. (…) Ukrajnát azért támadják, mert demokrácia, mert nyitott piacgazdaságot épített, és mert az EU jogállamisági családjának részévé akart válni.«
Kaja Kallas észt miniszterelnök Berlinben, a Hayek-díj átvételekor
Kevesen gondolták volna, hogy miután vér és atomháború nélkül véget ért a hidegháború, darabjaira hullott »a Gonosz Birodalma«, s az általa fenntartott kényszerszövetség, s úgy tűnt, megnő a szabadpiaci, nyugatias polgári államok száma, vagy legalábbis számos ország lassan, de biztosan elindul a polgárosodás, piacosodás ösvényén, a kétpólusú világrend összedőlése, az új történelmi időszámítás kezdete után ezek a remények szertefoszlanak, s a nyugati világ új kihívásokkal néz szembe.
Mostanság Kína, Oroszország, Irán, Észak-Korea, Afganisztán, Venezuela stb., képez egy olyan nagyobb pólust, mely iszlamista latorállamot, kleptokrata banánköztársaságot, államkommunista diktatúrát s háborús hadigazdaságot működtető autokráciákat foglal magába. Az egypólusú, az Egyesült Államok katonai – gazdasági hegemóniáján alapuló világrend repedezni kezdett, s most úgy látszik, minden fronton sötét fellegek gyülekeznek.
Mindezekből pedig még a pápának is az jön le, hogy az »amerikai imperializmus«, a »NATO provokáló terjeszkedése« az, ami a világbékét veszélyezteti, s amely kirobbantotta az orosz-ukrán testvérháborút is.”
Nyitókép: MTI