Moszkva nem sajnálja a pénzt, Putyin rekordösszeget szán jövőre a katonai kiadásokra
Úgy tűnik, nem sikerült térdre kényszeríteni az orosz gazdaságot. Közben uniós vezetők Kijevbe látogattak.
„Ha az elit továbbra is a hihetetlenül drága intézkedéseket erőlteti, akkor sokkal nagyobb globális káoszra kell felkészülnünk” – írja Bjorn Lomborg.
Bjorn Lomborg, a Stanfordi Egyetem Hoover Intézetének vendégkutatója, és a Copenhagen Consensus elnöke szerint a globális elit világa és a való világ realitása közötti szakadék egyre nagyobb: „a legtöbb ember megszenvedi a koronavírus-járványt, az élelmiszer- és energiaárak növekedését, az általános inflációt, és aggódik a recesszió miatt” – olvasható a portfolio.hu-n.
„Mégis, az elit tagjai Davosban vagy Aspenben tartott konferenciákon azt hangoztatják, hogy a legnagyobb, közvetlen veszélyt a klímaváltozás, a környezeti katasztrófák és a biodiverzitás csökkenése jelenti” – írja a szakértő.
Ez semmibe veszi a minket leginkább fenyegető kihívásokat.”
Lomborg megjegyezte: „idén közel egymilliárd embert fenyeget az éhezés, amit a fosszilis energiaforrások használata mellett gyártott műtrágyák – klímavédelmi alapon történő – ellenzése csak súlyosbít”.
A valós világ nagy problémáinak megoldása nem egyszerű feladat, az előrelépés pedig lassú és nem látványos.”
A kutató szerint sokkal feltűnőbb dolog nagyszabású ígéreteket tenni arra vonatkozóan, hogy megmentjük az egész világot a nettó zéró széndioxid-kibocsátásra való áttéréssel vagy a szintetikus műtrágyák elhagyásával. „A globális elit konferenciáin erőltetett klíma- és környezetvédelmi politikák költségei gyorsan elviselhetetlen szintre emelkednek majd” – írja Lomborg.
Most kezdjük látni, hogy az ilyen levegőbe mondott ígéretek milyen hatalmas gazdasági és biztonsági költségekkel járnak.”
„Bár az európai energiaárak erőteljes emelkedését részben a rosszul kialakított klímavédelmi politika okozta, azonban azért nagyrészt Oroszország védhetetlen háborúja a felelős. Az energiaárak azonban még tovább nőhetnek minden évben, és szerte a világban mindenki számára, ha a politikusok tovább erősítik a nettó zéró emisszió elérését célzó erőfeszítéseiket.”
Hozzátette: ”Frans Timmermans, az Európai Unió alelnöke és a klímavédelem régi szószólója a jelenlegi klímavédelmi politika mellett is elismerte: »az idei télen előfordulhat, hogy sok millió európai nem tudja majd fűteni otthonát. Ez szerinte nagyon-nagyon súlyos konfliktusokat és viszályokat okozhat«.”
Végül megjegyezte Lomborg, szerinte Timmermans-nak igaza van:
Amikor emberek fáznak, éheznek és elszegényednek, akkor annak lázadás a vége.”
„Ha az elit továbbra is a hihetetlenül drága intézkedéseket erőlteti, amelyek nem a legtöbb embert érintő, sürgető megoldást követelő kihívások kezelésére irányulnak, akkor sokkal nagyobb globális káoszra kell felkészülnünk” – zárta véleménycikkét a szakértő.
Nyitókép: Philipp von Ditfurth / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP