Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
A hír orosz körökben finoman szólva sem talált pozitív fogadtatásra.
Szabadon engedték hadifogságból az ukrán Azov nemzeti gárdista ezred vezetőit az oroszok – írta meg az ukrán katonai vezérkar Facebook-bejegyzésére hivatkozva a Portfolio. A cikk szerint egy fogolycsere keretein belül összesen 215 hadifoglyot juttatott vissza Ukrajnába Oroszország,
A szabadon engedett ukránok közt megtalálható Denisz Prokopenko, az Azov nemzeti gárdista ezred főparancsnoka, Szjatoszlav Palamar, helyettese, illetve Szergej Volinszkij, a 36-os számú tengerészgyalogsági zászlóalj parancsnoka is. Elengedték rajtuk kívül még az oroszok a „Donyeci Népköztársaságban” halálra ítélt két brit és egy marokkói állampolgárt is.
Nem megerősített, orosz források szerint az ukránok cserébe Viktor Medvecsuk oroszpárti ukrán üzletembert és politikust engedték el, Vlagyimir Putyin elnök személyes jóbarátját, illetve rajta kívül még 55 orosz hadifoglyot, köztük több pilótát.
A hír orosz körökben finoman szólva sem talált pozitív fogadtatásra. Az oroszok (nem teljesen alaptalanul) az Azov nemzeti gárdista ezredet teszik felelőssé a legdurvább háborús bűncselekmények elkövetéséért a 2014-15-ös, kelet-ukrajnai harci cselekmények során, az alakulat pedig sokáig többnyire szélsőjobboldali érzelmű harcosokból állt. Miután a Mariupolban tapasztalható helytállás miatt az azovosok jelentős nemzetközi figyelmet kaptak,
Mindettől függetlenül az volt várható, hogy az oroszok valamilyen kirakatper során durva büntetéseket aggasztanak majd legalább az Azov-vezetők nyakába, hiszen Oroszország hivatalosan is terrorszervezetként tartja nyilván a gárdista ezredet. Az, hogy a „nácimentesítés" fő célpontjainak gondolt azovosokat elengedték, jó eséllyel a hadifoglyokat és az ukrán vezetést is meglepte.
Nyitókép: AFP