Két tanmese – ezekről

Törhetjük a fejünket, mit is keresünk valójában ezek között az idióta gazemberek között.

Az EU további bővítését és az uniós intézmények reformját szorgalmazza Olaf Scholz.
Olaf Scholz német kancellár közel egyórás beszédet tartott hétfőn a prágai Károly Egyetemen. A szociáldemokrata országvezető kifejtette nézeteit, hogyan kellene az EU-nak reagálnia a változó politikai környezetre az ukrajnai háború kitörése után.
Scholz szerint az európai uniós szerződések nincsenek kőbe vésve – azok szerinte rövid idő alatt megváltoztathatók, ha szükséges. Ehhez viszont, hangsúlyozta a kancellár, európai konszenzusra van szükség.
A német kancellár az Európa jövője konferencia kapcsán leszögezte: eredményeket elérni tudó EU-t igényelnek az emberek. Ennek kapcsán Scholz kiemelte a további bővítés igényét, amibe a Nyugat-Balkán országai, valamint Ukrajna, Moldova és akár Georgia (Grúzia) is beletartoznak. Hangsúlyozta: egy 30-36 tagú Európai Unió más képet mutatna, mint a mostani, hiszen Európa kelet felé mozdulna el.
Olaf Scholz ugyanakkor a bővítést intézményi reformhoz kötötte. Leszögezte: el kell vetni az egyhangú döntéshozatalt és azt is, hogy csak egy európai biztos felügyeljen egy-egy szakpolitikát. Az Európai Parlament sem növekedhet tovább lufiként szerinte.
A német kancellár a szankciós politikákat és az emberi jogi kérdéseket nevezte olyan területeknek, ahol az egyhangúság helyett többségi döntéssel születhetnének állásfoglalások.
Scholz az Európai Parlament kapcsán arról beszélt: az EP esetében is nagyjából azonos súlyúnak kell lenniük a szavazatoknak – ismeretes, Németország a lakosságszámához képest jóval kevesebb EP-képviselőt küld a törvényhozásba, mint a legkisebb európai uniós tagállamok.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Clemens Bilan