Úgy földbe állt a német vállalat, mint a gerely – búsulhatnak a románok
400 millió euró hiányzik, Romániában kongatják a vészharangokat.
Az EU további bővítését és az uniós intézmények reformját szorgalmazza Olaf Scholz.
Olaf Scholz német kancellár közel egyórás beszédet tartott hétfőn a prágai Károly Egyetemen. A szociáldemokrata országvezető kifejtette nézeteit, hogyan kellene az EU-nak reagálnia a változó politikai környezetre az ukrajnai háború kitörése után.
Scholz szerint az európai uniós szerződések nincsenek kőbe vésve – azok szerinte rövid idő alatt megváltoztathatók, ha szükséges. Ehhez viszont, hangsúlyozta a kancellár, európai konszenzusra van szükség.
A német kancellár az Európa jövője konferencia kapcsán leszögezte: eredményeket elérni tudó EU-t igényelnek az emberek. Ennek kapcsán Scholz kiemelte a további bővítés igényét, amibe a Nyugat-Balkán országai, valamint Ukrajna, Moldova és akár Georgia (Grúzia) is beletartoznak. Hangsúlyozta: egy 30-36 tagú Európai Unió más képet mutatna, mint a mostani, hiszen Európa kelet felé mozdulna el.
Olaf Scholz ugyanakkor a bővítést intézményi reformhoz kötötte. Leszögezte: el kell vetni az egyhangú döntéshozatalt és azt is, hogy csak egy európai biztos felügyeljen egy-egy szakpolitikát. Az Európai Parlament sem növekedhet tovább lufiként szerinte.
A német kancellár a szankciós politikákat és az emberi jogi kérdéseket nevezte olyan területeknek, ahol az egyhangúság helyett többségi döntéssel születhetnének állásfoglalások.
Scholz az Európai Parlament kapcsán arról beszélt: az EP esetében is nagyjából azonos súlyúnak kell lenniük a szavazatoknak – ismeretes, Németország a lakosságszámához képest jóval kevesebb EP-képviselőt küld a törvényhozásba, mint a legkisebb európai uniós tagállamok.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Clemens Bilan