Katona Illés László írása
Az immár több hónapja tartó orosz-ukrán háború az új haditechnika melegágya. Az orosz és az ukrán fél is olyan cirkálórakétákat vetett be, amelyek önállóan repülnek egy terület felett, és autonóm módon keresik az ellenséges célpontokat. Az ukrán fél nemrég bejelentette, hogy kis méretű, félig autonóm harci járműveket vetnek be az oroszok ellen.
A végső cél, hogy a fegyverek emberi támogatás nélkül is működjenek.
Egy tavalyi ENSZ BT-jelentés szerint már 2020-ban egy török Kargu drón teljesen önálló módon ölhetett embert Líbiában. Az olyan autonóm fegyverek fejlesztése (és újabban bevetése), amelyek mesterséges intelligencia segítségével, emberi beavatkozás nélkül képesek kiválasztani és megtámadni a célpontjaikat, világszerte egyre inkább elterjedt. Az USA-hoz és Kínához hasonló nagyhatalmak állnak a folyamat élén.
Az autonóm fegyverek – vagy populárisabban „gyilkos robotok” – mögött a nemzetközi hadiipar és a big tech cégek gazdasági érdekei is meghúzódnak.
A nagyhatalmak azzal is érvelnek, hogy a robotfegyverek bevetésével csökkenteni tudnák a saját katonáik számát a hadszíntereken. (Ezért is blokkolja például az Egyesült Államok a tárgyalások mélyítését az ENSZ-ben.)
Ezzel szemben számos szakértő, politikus, civil szereplő (és nem mellesleg az emberek többsége) azt mondja, hogy az autonóm fegyverek fejlesztését, használatát és kereskedelmét még azelőtt szabályozni kell, hogy ezek tömeggyártásba kerülnének.
A gyilkos robotok veszélye
Jelenleg a technológia kísérleti fázisát éljük. Ha viszont tömeggyártásba kerülnek, akkor a mesterséges intelligencia által irányított tankok, drónok és egyéb fegyverek masszív technológiai fölényt biztosítanak majd egy-egy hatalomnak. Ez elrettenti majd a többi országot, és ezzel hasonló fejlesztésekre is sarkallja majd őket. A „régi” technológia így idővel egyre olcsóbb lesz, a nagyhatalmak pedig mindig újabbakat fognak fejleszteni - ezeket pedig az alkalmas hadszíntereken tesztelhetik is.
Magyarán az autonóm fegyverekből mindig csak egyre több lesz, és egyre könnyebb lesz háborúkban bevetni őket.
Az autonóm fegyverek terjedése lejjebb vinné a háborús küszöböt, vagyis a nagy országok – az emberi katonák háttérbe szorulása miatt – könnyebben indítanának háborút. A robotkatonák megjelenése nem jelentené azt, hogy az ellenséges oldalon ne lennének emberi katonák, akikre ez fenyegetést jelent. Az is valószínű, hogy ezeket a robotokat a hátország, a civil lakosság ellen programoznák, hogy ezzel törvénytelen katonai előnyt szerezzenek.