Nem tetszik az uniós mézesmadzag-politika a Nyugat-Balkánnak
Hat nyugat-balkáni ország – Albánia, Bosznia, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia – vezetői az EU mellett Bulgáriát is okolják amiatt, hogy az uniós csatlakozás folyamata tovább húzódik. A politikusok üdvözölték a hírt, hogy Ukrajna uniós tagjelölti státuszban részesülhet, ugyanakkor sérelmezték, hogy az EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozón nem kapta meg a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez a jóváhagyást Észak-Macedónia Bulgária ellenvetése miatt.
Az észak-macedón miniszterelnök a csúcstalálkozót követően kijelentette, hogy ami most történik az egy igen komoly probléma, és
ez komoly csapást mér az Európai Unió hitelességére.
Az ország vezetője ezzel arra utalt, hogy a csúcstalálkozón sem sikerült feloldani azokat a nyelvi és történelmi kérdéseket a két ország között, ami az egész régió csatlakozási folyamatát ellehetetleníti.
Az Unió ugyanis az albán integrációt az észak-macedón csatlakozási folyamathoz kötötte. Vagyis Bulgária Észak-Macedónia és Albánia csatlakozási tárgyalásait is megvétózta, ami megrekesztette a régió államainak felvételét az EU-ba.
Az albán miniszterelnök, Edi Rama éles kritikával illette az Európai Uniót. Az uniós vezetőknek címezve kijelentette:
egy nagy kupleráj vagytok".
Szégyen, hogy egy NATO-tagállam foglyul ejt két másik NATO-országot, amíg Európában háború dúl. Nem valami bizalomgerjesztő azt látni, hogy 26 tagállam impotens módon egyhelyben csücsül”
– tette hozzá Rama.
Az albánok 2014 óta uniós tagjelöltek, míg
az észak-macedónok 17 éve koptatják a csatlakozás folyamatát,
miközben szavak szintjén az Európai Unió vezetői mindig kiálltak a régió csatlakozása mellett. Ez a tegnapi csúcs után sem maradt el. Az EU egyik tisztviselője a sajtótájékoztatón elmondta, hogy Brüsszel továbbra is kiáll a térség uniós csatlakozása mellett, amit a régió országainak nyújtott több mint 30 milliárd eurós támogatásai csomag is alátámaszt. Idén már hárommilliárd eurót folyósítottak is a gazdasági felzárkózást célzó alapból.
A régió sorsa a bolgár törvényhozáson múlik
A nyugat-balkáni régió országai között azonban nemcsak a boglár-észak-macedón konfliktus terheli a kétoldalú kapcsolatokat. A Koszóvó és Szerbia közötti kapcsolatok alakulása is hátráltatja a folyamatokat, hiszen Szerbia nem ismeri el Koszovót független államként. Az Unió álláspontja az, hogy a két félnek előre kell lépnie a bilaterális kapcsolatok terén, és Brüsszel továbbra támogatja Bosznia-Hercegovinát a tagjelölti státusz elérésében.
A régiót terhelő konfliktusok legnagyobb vesztese Albánia,