Nem téved nagyot az, aki arra tippel, hogy
az Európai Parlament javaslata Magyarország és azon tagállamok ellen szól, amelyek még mindig arra építik politikájukat, hogy az EU egy konstruktív kormányközi együttműködés.
Pusztán ez a fejlemény be is árazza az EP előterjesztésének szakszerűségét.
Gyökeres változások
Ezen felül az Európai Parlament teljes körű együttdöntési jogot követel magának az uniós költségvetéssel kapcsolatban. Ugyanígy jogszabályok kezdeményezésére, módosítására, illetve hatályon kívül helyezésére irányuló jog biztosítását is indítványozza saját maga javára.
Az Európai Parlament gyökeres változásokat akar látni.
Az a folyamat, amelyet a testület határozatával útnak kíván indítani, tulajdonképpen egy alkotmányozással ér fel.
Eredményeképpen az Európai Unió egy nagy lépést tenne abba az irányba, hogy önálló föderális állammá váljon.
A felszínt megkapargatva azonban az Európai Parlament felvetése rögtön kétségessé válik. Az EP ugyanis szellemi muníciót a május elején véget ért Európai Unió jövőjéről szóló konferenciának tanulságaiból merít. A konferencián jóllehet több mint 50 ezer uniós polgár vett részt, ez a szám eltörpül az Európai Unió több mint 440 milliós népességéhez képest.
Alkotmányozási pillanathoz érkeztünk volna?
„Nincsenek tabuk, nincsenek vétók!"
– örvendezett Twitter-bejegyzésében Guy Verhofstadt belga politikus, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége európai parlamenti frakciójának vezetője. A baloldal (Left) szintén Twitteren közölte, hogy az Európai Parlament az egyetlen demokratikusan választott uniós intézmény, mégsem illeti meg az a jogosítvány, hogy jogalkotást kezdeményezzen. A baloldal szerint ennek meg kell változnia!
Az Európai Unió soros elnökségét ellátó Franciaország, egyúttal a föderalista Emmanuel Macron elnök unió-ügyi minisztere, Clément Beaune pedig szavát adta:
a szerződések felülvizsgálatának kérdése napirenden lesz a legutolsó uniós csúcson, amelyet még kormánya szervez
mielőtt, átadná a soros elnökséget a Cseh Köztársaságnak (megjegyzendő, annak a Csehországnak, amelyik néhány hete még az öncélú és idő előtti szerződés-módosítással szemben írt alá petíciót).
Habár Guy Verhofstadt és az „Európai Egyesült Államok” nevű szuperprojekt zászlóvivői örömmámorban fürödnek, a hírzajból józan hangokat is kihallani. Ben Crum, az amszterdami Vrije Universiteit professzora éppen Verhofstadt Twitter-bejegyzésére reagált, amikor leszögezte, hogy
nyilvánvaló, hogy az Európai Unió jövőjéről szóló konferencia eredményei nem hoztak alkotmányozási pillanatot az EU életébe.