Sokkoló különbség Magyarország és Németország között – ez mindent igazol az elmúlt tíz évből
Magyarország, Szlovákia és Litvánia a sor egyik végén, a németek, a spanyolok, a franciák és az olaszok a másikon.
A brexitet megelőzően csaknem átláthatatlan volt a London számára a szigetországba irányuló migráció. Az elkövetkező években a brit Nemzetközösség országaiból érkező bevándorlás lesz a meghatározó.
A Brexitet követően az Egyesült Királyságban 2021. január 31-én megszűnt az EU állampolgárok szabad munkavállalásának a joga. Az ezután életbe lépett pont alapú bevándorlási rendszer – amely az uniós állampolgároknak semmilyen előnyt nem biztosít – jelentősen megváltoztatta a szigetországba irányuló legális migrációt. Az elkövetkező években minden bizonnyal a brit Nemzetközösség országaiból érkező bevándorlás lesz a meghatározó az Egyesült Királyságban.
Egy bő évtizednyi dinamikus növekedés után az EU-ból
ebben az évben 216 ezerről 3 millióra bővült szigetországban elő EU állampolgárok száma, amely így 2004 óta megháromszorozódott. A brexit előtti években a Romániából és Bulgáriából történő bevándorlás mutatta a legdinamikusabb növekedést, a két 2007-ben csatlakozó országból 2008-ban csak négyezren érkeztek az Egyesült Királyságba. 2015-ben már 58 ezren.
Jóllehet az Egyesült Királyság csak 2021. január 1-től léptethetett életbe új bevándorlási keretrendszert, az EU-ból való kilépés mellett lándzsát törő 2016-os népszavazás önmagában elég volt arra, hogy a rákövetkező években nagyságrendekkel csökkentse az Unióból érkező legális bevándorlást.
2018-ban tízezer fővel többen hagyták el a szigetországot, mint ahányan újonnan jöttek, de meredeken visszaesett az új román és bolgár bevándorlók száma is. 2019-re az EU-ból érkező legális migránsok nettó mérlege 58 000 főre csökkent.
A 2020. évben a koronavírus járvány miatti gazdasági visszaesés jelentős hatással volt az Egyesült Királyságban tartózkodó bevándorló népességre. A munkanélkülivé vált nem brit állampolgárok ezrei döntöttek ugyanis a hazájukba való visszatérés mellett. A 2020. júliusát megelőző 12 hónapban már csak 24 ezer fő volt a kontinensről a szigetországba irányuló legális migráció nettó mérlege, az ezt követő egy évben pedig tizenkétezer fővel több uniós polgár hagyta el az Egyesült Királyságot, mint ahányan érkeztek.
A 2016-os népszavazás, valamint a koronavírus-világjárvány mellett
Utóbbi egyrészről angol nyelvtudáshoz, másrészről releváns szakképesítéshez köti a munkavállalási engedély kiadását. Az új rendszerben az uniós állampolgárok semmilyen előnyt nem élveznek a világ más részéről érkezőkkel szemben, ugyanakkor a több mint egy éve életbe lépett feltételek jelentős előnybe hozzák a Nemzetközösség állampolgárait. Utóbbiaknak jelentős hányada ugyanis jól tud angolul, így például a nyelvtudásra vonatkozó követelményt könnyedén teljesíthetik.
Így nem meglepő módon a pontrendszer bevezetése után jelentősen megugrott az EU-n kívülről érkező bevándorlás a szigetországba. A brit Belügyminisztérium adatai szerint 2021-ben 239 987 munkavállalói vízumot adtak ki, amely 25 százalékkal haladja meg a 2019. évre vonatkozó értéket, az engedélyek kevesebb mint 10 százalékát kapták uniós állampolgárok. Ezzel párhuzamosan
csak indiaiaknak 67 839 munkavállalói engedélyt adtak ki 2021-ben.
Összességében úgy tűnik, hogy az elkövetkező években a Nemzetközösségből érkező, London által kontrollált migráció lesz a meghatározó a szigetországban. Így az Egyesült Királyság az Európai Unióból érkező kontrollálatlan bevándorlás és a Nemzetközösségből jövő szabályozható migráció közül az utóbbit választotta.
Kép: Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Veres Kristóf György
A szerző a Migrációkutató Intézet vezető kutatója, a Center for Immigration Studies vendégkutatója