Hamarosan túszmegállapodás születhet Izrael és a Hamász között
A terrorszervezet 33 túszt engedhet el.
Szabadkereskedelmi egyezményt írt alá Izrael és az Egyesült Arab Emírségek kedden. A részes felek már idén 2 milliárd dolláros forgalmat várnak ettől. A palesztinok tiltakoznak.
Szabadkereskedelmi egyezményt írt alá Izrael és az Egyesült Arab Emírségek kedden. Ez az első ilyen tartalmú megállapodás a történelemben, amelyet Izrael arab országgal kötött. Az Egyesült Arab Emírségek még 2020-ban, az Amerikai Egyesült Államok közvetítése útján egyezett bele abba, hogy normalizálja viszonyát a zsidó állammal. Erre
Az Ábrahám-megállapodások megkötése óta Izrael és az Egyesült Arab Emírségek számos gazdasági területen szorosabbra vonta az együttműködést.
„Izrael & az Egyesült Arab Emírségek történelmi szabadkereskedelmi megállapodást kötöttek – ez az első ilyen vonatkozású megállapodás Izrael & egy arab állam között. Köszönet illeti barátom, Mohamed Bin Zajed vezetését, és a jelentős elköteleződést – Izrael soha nem kötött meg ilyen gyorsan szabadkereskedelmi megállapodást.” – áll Naftali Bennett izraeli miniszterelnök tweetjében.
Mohamed Al Kaja, az Egyesült Arab Emírségek izraeli nagykövete „precedens nélküli eredménynek” tekinti a fejleményeket. Úgy véli, hogy a gazdálkodók mindkét országban csak nyerhetnek azzal, hogy gyorsul a hozzáférés egymás piacaihoz, de azzal is, hogy alacsonyabb vámok útján lendíthetik fel a kereskedelmet. Mindez Al Khaja szerint munkahelyeket és új képességeket teremt, egyúttal szorosabbá teszi az együttműködést.
Dorian Barak, az Egyesült Arab Emírségek és Izrael által létrehozott gazdasági tanács elnöke szerint
és 5 milliárd dollárra nőhet az elkövetkező öt év során.
Izrael egyelőre korlátozott együttműködést folytat a szomszédos Jordániával, Egyiptommal és más arab országokkal, jóllehet, ezekkel már évtizedekkel korábban békeszerződést írt alá.
Az Ábrahám-megállapodások megkötéséhez vezető tárgyalás-sorozat folyamán Izrael fokozatosan növelte az együttműködést az Öböl-menti országokkal, amelyekkel egyetértés mutatkozik az Irán jelentette biztonsági kockázatokat illetően.
Az Ábrahám-megállapodások támogatói áttörésként tekintenek ezekre a közép-keleti diplomácia területén.
Úgy vélik ugyanis, hogy romba döntötte az arab országok konszenzusát azt illetően, hogy a diplomáciai kapcsolatok bármilyen szintű normalizálása Izraellel csak akkor lehetséges, ha a zsidó állam gesztusokat tesz az egyébként rosszul funkcionáló békefolyamat során.
Kép: WAM / AFP