Von der Leyen biztosan nem ezt akarta: segítséget kell kérnie Magyarországtól
Már a Politico is aggódik az Európai Bizottság elnökéért.
A Google által az Európai Bizottság ellen indított perben az óriásvállalat jogi képviselője felszólalásában arra hivatkozott, hogy az EU trösztellenes hivatala szemében hamis kép él a tech óriásról.
Bűnözőként tartják számon a Google-t Brüsszelben
Meghallgatást tartottak a mai napon az Európai Törvényszéken a Google LLC és az Alphabet Inc. által az Európai Bíróság ellen indított perben. A meghallgatás alkalmával a Google a vele szemben kiszabott tetemes összegű bírságok miatt reklamált, sérelmezve, hogy
A meghallgatáson a tech óriás az Európai Unió trösztellenes szerve által 2019-ben kiszabott 1.49 milliárd eurós büntetést kritizálta. A bírságot a Google-re vonatkozóan a cég által működtetett vásárlási szolgáltatásokra, valamint az Android operációs rendszerekre és az ADsense platformmal összefüggő erőfölénnyel való visszaélésre tekintettel és a verseny elfojtása miatt szabták ki.
Az antitröszt hatóság úgy ítélte ekkor, hogy a Google a külsős szolgáltatókkal kötött szerződéseiben számos alkalommal használ korlátozó rendelkezéseket. Ennek eredménye pedig az, hogy a Google riválisai képtelenek érvényesülni a piacon.
Az intézkedés miatt a Google beperelte az Európai Bizottságot. Keresetében arra kérte az Európai Törvényszéket, hogy semmisítse meg a bírságot megalapozó határozatot, erre tekintettel törölje vagy csökkentse magát a bírságot, de legalábbis kötelezze a Bizottságot a Google eljárási költségeinek és kiadásainak viselésére.
Téves jellemrajz, tudatos visszaélés
A multinacionális vállalat szerint a bírság ügyét tévedések tarkítják, emiatt pedig meg kellene szüntetni azt. A Google egyik jogi képviselője, Josh Holmes úgy véli, hogy
tehát a szerződésekbe foglalt rendelkezések értékelése is hamis alapokon nyugszik.
Az Európai Bizottság jogi képviselője szerint azonban inkább arról van szó, hogy a Google nem pusztán a keresőmotorok piacán elfoglalt „ultradomináns” szerepére és valódi érdemeire, hanem kifogásolható szerződési gyakorlatára hagyatkozik a terjeszkedés során. Azok a szerződési záradékok pedig, amelyek miatt a bírságot kiszabták a Google-re, a vállalat szerint is nyilvánvalóan alkalmasak a verseny korlátozására – indokolta a bírságolást Nicholas Khan, az Európai Bizottság egyik ügyvédje.
Jedik, Google, Meta
Van további ügye is a Google-nek az Európai Törvényszék előtt zajló peren kívül az Európai Bizottsággal. Még március elején írtunk arról, hogy Antitröszt-eljárás alá vette az Európai Bizottság a Google-t és a korábban Facebook néven ismert Metát. A szervezet gyanúja szerint a két cég online tevékenysége sérti az Európai Unió versenyjogi szabályait. Egy 2018-as, "Jedi Blue" névre hallgató megállapodásról van szó, amelyet az akkori Facebook és a Google kötött. Ennek keretei között
Az Európai Bizottság mellett az Egyesült Királyság is nyomoz a Jedi Blue-val kapcsolatban, jóllehet, utóbbi cselekményei még az Európai Bizottság vizsgálódásait megelőzően kezdődtek meg. A szigetország versenyjogi és piacfelügyeleti hatósága (Competition and Markets Authority, CMA) is vizsgálta, hogy a megállapodás érinti-e valamilyen formában a brit piacot. Az Egyesült Királyság mellett Texasban és az Egyesült Államok egyéb tagállamaiban is megkezdődött a vizsgálat a gyakorlattal kapcsolatban.
Kép: Metin Aktas / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP
Dobozi Gergely