Arccal a betonba: teljesen irreális tervet szövöget Zelenszkij
Bemutatta az ukrán parlamentnek az ország ellenállóképességi tervét, a hadielemzők hangosan felnevettek.
Kaczynski szerint a háborús bűnök megelőzése indokolná az alakulatok bevetését.
A háborús bűntettek megakadályozásához lenne szükség az ukrajnai nemzetközi békefenntartó misszióra, amelynek gondolatát Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnök-helyettes vetette fel Kijevben – közölte szerdai sajtóértekezletén Piotr Müller lengyel kormányszóvivő.
A szóvivő újságírói kérdésre reagálva kommentálta a biztonságért felelős kormányfőhelyettes szavait azt követően, hogy Kaczynski, valamint Mateusz Morawiecki lengyel, Petr Fiala cseh és Janez Jansa szlovén kormányfő kedden az ukrán fővárosban Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és Denisz Smihal kormányfővel találkozott. Kaczynski a találkozót követő keddi, kijevi sajtókonferencián arról beszélt, hogy
nemzetközi humanitárius és békefenntartó missziót kellene küldeni Ukrajnába, „akár a NATO részéről, akár szélesebb keretben”.
Olyan erőről lehet szó, amely meg is tudja védeni magát a veszélyes területen – tette hozzá.
Müller – aki a keddi kijevi látogatáskor a lengyel-cseh-szlovén küldöttség tagja volt – elmondta: Kaczynski a javaslattal olyan békemisszió megalakítására szólította fel a nemzetközi közösséget, amely elsősorban az ukrajnai humanitárius folyosókat biztosítaná, és őrködne az alapvető emberi jogok tiszteletben tartása felett. „A nemzetközi közösség nem nézheti tétlenül, hogy az orosz katonák háborús bűnöket követnek el Ukrajna területén” – hangsúlyozta Müller. Megjegyezte, hogy az esetleg az ENSZ kötelékében létesítendő missziót Oroszország a világszervezet állandó biztonsági tanácsi tagjaként megakadályozná. „Ez vajon azt jelenti-e, hogy a nemzetközi közösségnek néznie kell gyermekek, anyák gyilkolását, hogy (...) semmit sem lehet tenni a jelenlegi működési keretek miatt?” – tette fel a kérdést Müller. Lengyelország diplomáciai erőfeszítései a legközelebbi időben arra fognak irányulni, hogy meggyőzze európai és NATO-partnereit, valamint más országok képviselőit is a misszió elindításának szükségességéről – jelentette be a szóvivő. Hozzátette: az alakulat „bizonyos, lehetőleg minél nagyobb (ország)csoport égisze alatt működhetne”, amennyiben ehhez a kijevi kormány hozzájárulna. Az alakulat küldetése nem lenne egyszerű, de működése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy Ukrajna „továbbra is szuverén, területileg egységes ország lehessen” – mondta, hozzátéve:
a misszió elsősorban azért szükséges, hogy Ukrajna területén ne történjenek „olyan háborús bűnök, amelyeket eddig tapasztaltunk”.
A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) március 2-án indított eljárást az Ukrajnában elkövetett feltételezett háborús bűntettek ügyében, a bizonyítékok gyűjtését a menekültek körében Lengyelország is vállalta. A békefenntartó misszió tervezetét szerdán Mariusz Blaszczak lengyel nemzetvédelmi miniszter bemutatta a NATO-tagállamok illetékes minisztereinek rendkívüli brüsszeli ülésén.
(MTI, fotó: Ukrainian Presidency / Handout / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)