Mélyütés Európa gazdaságának a német és francia válság
Nincsen stabil kormányzás Európa két vezető országában.
Mind a négyen a 2013-2014-es időszakban távoztak Németországból Törökországon keresztül az IÁ akkoriban elfoglalt szíriai-iraki területeire, hogy csatlakozzanak a terrorszervezethez.
Előzetes letartóztatásba helyeztek csütörtökön Németországban a magát Iszlám Államnak (IÁ) nevező terrorszervezet támogatásának gyanúja miatt négy nőt, akit Szíriából szállítottak haza – közölte a szövetségi ügyészség.
A szövetségi legfelsőbb bíróság elfogatóparancsa alapján három német és egy német-marokkói kettős állampolgárt helyeztek előzetes letartóztatásba, amint megérkeztek a frankfurti repülőtérre Szíria kurd fennhatóság alatt álló északkeleti részéről,
Mind a négyen a 2013-2014-es időszakban távoztak Németországból Törökországon keresztül az IÁ akkoriban elfoglalt szíriai-iraki területeire, hogy csatlakozzanak a terrorszervezethez. 2019 tavaszán fogták el őket a kurd erők. Hazaszállításukig kurd táborokban éltek.
A gyanúsítottak 37 fős csoporttal érkeztek, amelyben 10 nő és 27 gyerek volt. Hazaszállításukat a külügyminisztérium szervezte. A művelet „rendkívül nehéz” volt, előkészítése hónapokig tartott, és az északkelet-szíriai kurd önkormányzat mellett amerikai partnerek is részt vettek benne – közölte szerdán késő este Annalena Baerbock, a tárca vezetője.
Német hírportálok jelentései szerint nemcsak a szövetségi ügyészség folytat eljárást a hazaszállított nők ügyében. A Südwestrundfunk (SWR) regionális közszolgálati médiatársaság csütörtöki beszámolója szerint a koblenzi ügyészség utasítására előzetes letartóztatásba helyezték a csoport két további, Rajna-vidék-Pfalz tartományból származó tagját.
A brémai közszolgálati rádió (Radio Bremen) hírportáljának jelentése szerint a brémai nőt igazoltatták, csomagjait átkutatták, majd elengedték. Rokonok jöttek érte a repülőtérre. A hamburgi ügyészség tájékoztatása szerint egyelőre nincs elég bizonyíték az őrizetbe vételéhez. Az SWR összeállítása szerint a szerda este lezárt akció előtt négy hazatelepítési műveletet hajtottak végre, ezek során 12 nőt és 42 gyereket szállítottak vissza Németországba.
Annalena Baerbock közleményében kiemelte, hogy az újabb - az SWR adatai alapján ötödik – akció révén sikerült hazajuttatni és biztonságba helyezni azon gyermekek „nagy részét, akiknek az édesanyja kész visszatérni Németországba”. Így „már csak néhány speciális eset van, amelyben továbbra is dolgozunk egyedi megoldásokon” – írta a külügyminiszter.
Korábbi német kormányzati adatok szerint az utóbbi években mintegy 1050 ember vándorolt ki Németországból Szíriába vagy Irakba, hogy csatlakozzék az IÁ-hoz. Nagyjából kétharmaduk rendelkezik német állampolgársággal, és néhány százan vehettek részt fegyveres műveletekben. Egyharmaduk visszatért Németországba – jelentős részük őrizetben van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti –, további 220 meghalt.
(MTI)
Nyitókép: MTI/EPA/Ahmed Mardnli