Orbán Viktor: Fél éve még senki nem akart hallani a békéről, ma pedig mindenki erről beszél (VIDEÓ)
Ez a magyar elnökség legnagyobb eredménye.
Karen Donfried szerint Ukrajna kevés valószínűséggel fog a közeljövőben csatlakozni a NATO-hoz, de egy partnerség elképzelhető.
„Magyarország részéről megfelelő” az a döntés, hogy úgy gondolja, nincs szüksége további NATO-csapatokra – nyilatkozta Karen Donfried, az USA Európáért felelős helyettes államtitkára az ATV-nek.
Hozzátette: nagy hatást gyakorolt rájuk az az elkötelezettség, ami az orosz csapatösszevonásokkal szemben a NATO-szövetségesek részéről kialakult.
Szerinte Magyarország részéről „megfelelő” az a döntés, hogy úgy gondolja, nincs szükség további megerősítésre, de megvannak a megfelelő eszközei, hogy megvédje az országot. „A NATO-n belül folyamatos újraértékelik a helyzetet, ennek keretében Magyarország biztonsága garantálva lehet” – jelentette ki, hozzátéve: Magyarország joga eldönteni, mire van szüksége.
Hazánk mindkét szervezet tagja, látták, hogy Orbán Viktor Moszkvába utazott, ahogy például a francia elnök is, a NATO-ban odafigyelnek ezekre a diplomáciai kezdeményezésekre, mert biztosak benne, hogy a diplomáciai út a jelenlegi válság megoldásának egyetlen útja – fogalmazott Karen Donfried.
Arra a kérdésre, hogy a NATO a béke érdekében lemond-e a keleti terjeszkedésről (például Ukrajna esetében), a helyettes államtitkár azt mondta: minden országnak joga van az integritáshoz, biztonsághoz. A NATO alapszerződése alapján biztosítható, hogy a NATO nyitott kapu politikája alapján ez a lehetőség fennálljon, nem zárhatják be a NATO ajtaját Ukrajna számára.
„Mikor arról beszélünk, hogy a diplomáciai kezdeményezésekre Oroszország milyen választ ad, vannak olyan kérdések, amit nem tekintenek lezártnak, vannak olyanok is, amelyekben lehetőség van egyetértésre” – tette hozzá. Úgy látja,
Az amerikai helyettes államtitkár az orosz-ukrán konfliktusról is kapott kérdéseket. Elmondta: úgy látják, Oroszország ebben a helyzetben a lehetséges agresszor, 100 ezer katonát sorakoztattak fel Ukrajna határai mentén, közös hadgyakorlatot tartanak Fehéroroszországgal. Hozzátette: aggasztja őket egy komoly konfliktus kialakulásának a lehetősége, de remélik,
hogy Oroszország nyitott a helyzet diplomáciai rendezésére, de van egy másik lehetőség, az elrettentés, amikor olyan válaszadási csomagot állítanak fel, amelyben például fegyverexport korlátozások is lehetnek, és egyéb olyan lépések, amelyekre korábban nem került sor.
„Ha Oroszország további katonai lépéseket tesz, a NATO és az EU készen áll arra, hogy erőteljes módon tudjon válaszolni” –szögezte le.