Így mentette meg a Török Áramlat Közép-Európa országait az energiaválságtól
Összeszedtük, mit érdemes tudni a Török Áramlat stratégiai jelentőségéről.
Törökországban közel 20 éves csúcsra nőtt az infláció, az idén januárban 2002 közepe óta a legmagasabb fogyasztói áremelkedést mérték az energia- és az élelmiszerárak növekedése miatt.
A török statisztikai hivatal csütörtökön közölte, hogy éves szinten januárban 48,69 százalékkal nőttek a fogyasztói árak a decemberi 36,08 százalék után, havi szinten 11,1 százalék volt az infláció a novemberi 13,58 százalékot követően.
Ugyancsak csütörtökön ismertette a statisztikai hivatal, hogy a januárban az éves szintű termelői árindex 93,53 százalék volt, havi összevetésben pedig 10,45 százalékos emelkedést regisztráltak a decemberi 19,08 százalékot követően.
Miközben Törökországban emelkedik az éves infláció, a nemzeti valuta, a líra egyre kevesebbet ér, miután Recep Tayyip Erdogan török elnök nyomására a jegybank folyamatosan csökkenti az alapkamatot. A jegybank szeptember óta négy alkalommal, összesen 5 százalékponttal csökkentette irányadó kamatát a jelenleg érvényes 14 százalékra.
A gyengébb líra megdrágítja az importot, az üzemanyagoktól az élelmiszerekig bezárólag, aminek a hatására a mintegy 84 millió lakosú országban egyre többeknek okoz gondot az élelmiszerek és más egyéb alapvető termék megvásárlása. Számos elemző azzal számol, hogy a folyó negyedévben 50 százalék feletti lesz az infláció és az év nagyobbik felében sem csökken 40 százalék alá, talán valamikor az év vége felé enyhülhet érdemben az inflációs nyomás.
(MTI)
Fotó: Diego Cupolo / NurPhoto / NurPhoto via AFP