Putyin: A NATO becsapta Oroszországot

2022. február 01. 23:15

Figyelembe kell venni minden fél érdekét, csak így lehet elkerülni, hogy a helyzet végkimenetele negatív legyen - mondta az orosz elnök.

2022. február 01. 23:15
null

A mostani moszkvai látogatás békemisszió is, mert „elmondhattam, hogy az Európai Unió egységes és nincs olyan európai vezető, aki konfliktust akarna Oroszországgal” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Moszkvában.

A kormányfő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a Kremlben folytatott több mint ötórás megbeszélését követően kiemelte: mindez különösen igaz a közép-európaiakra.

Közölte: a hidegháború évei „számunkra komoly keserűséget és sok szenvedést jelentettek”, ezért a magyarok és a közép-európaiak általában is abban érdekeltek, hogy a feszültséget Kelet és Nyugat között csökkentsék és mindent megtegyenek annak érdekében, hogy a feszültség alábbhagyjon, és nehogy visszatérjen a hidegháború.

A miniszterelnök hangsúlyozta: ehhez tárgyalásokra és párbeszédre van szükség, és üdvözlendő, hogy „Oroszország és a nyugati szövetségeseink között zajlik a párbeszéd”. Amit „mi tudunk ajánlani, az a magyar modell”: Magyarország tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak, közben pedig kiváló kapcsolatokat ápol Oroszországgal – magyarázta. Hozzátette:

ehhez kölcsönös tiszteletre van szükség.

Orbán Viktor kijelentette: a helyzet komoly, a különbségek is jelentősek, ugyanis az orosz biztonsági igények – amelyeket már mindenki ismer – és a NATO-tagállamok készsége, hogy ezeket teljesítsék, messze vannak egymástól. A távolság ugyanakkor nem áthidalhatatlan, lehetséges olyan megállapodást kötni, amely garantálja a békét, garantálja Oroszország biztonságát és elfogadható a NATO-tagállamok számára. Hozzátette: bízik abban, hogy a következő napokban és hetekben a tárgyalásokon ezt a megállapodást el is fogják érni.

Kérdésre válaszolva Orbán Viktor arra is kitért, hogy az orosz gazdaság jól viselte azokat a szankciókat, amelyekkel sújtották.

Úgy vélte, hogy a szankciós politika sikertelen, kudarcra ítélt eszköz.

Magyarország számára például nagyobb kárt okoz, mint Oroszországnak, mert Moszkva olyan területeken épített ki importkiváltó kapacitásokat, amelyekre korábban Magyarország szállított, így hazánk piacokat vesztett. De több más uniós nyugati ország is veszített ugyanilyen okból.

Vlagyimir Putyin: Az orosz aggályokat a felek figyelmen kívül hagyták

Vlagyimir Putyin megismételte, hogy Moszkva figyelmesen tanulmányozza az Egyesült Államok és a NATO által a biztonsági igényeire küldött válaszokat, de már most nyilvánvaló, hogy

az orosz aggályokat a felek figyelmen kívül hagyták.

A biztonság oszthatatlansága azt is kimondja, hogy senki sem erősítheti a biztonságát mások rovására – szögezte le.

Putyin úgy fogalmazott: a NATO becsapta Oroszországot, hiszen már korábban kapott ígéretet arra, hogy nem terjeszkedik tovább keletre. Másfelől miközben Moszkva az ellenkezőjét kérte, az Egyesült Államok felmondta a rakétaelhárítással kapcsolatos szerződést, és „hamarosan ott lesznek Romániában és Lengyelországban is”, ráadásul ezek csapásmérő eszközök is lehetnek, nem csupán elhárítók.

A NATO-nak nem kötelező új tagokat felvennie, tehát ebben a kérdésben szem előtt tarthatná a folyamat többi résztvevőjének, így Oroszországnak az érdekeit is – fejtette ki. Mint mondta,

Figyelembe kell venni minden fél érdekét, csak így lehet elkerülni, hogy a helyzet végkimenetele negatív legyen - mondta Putyin. Egyetértett azzal, hogy beszélni kell a megoldásról, de hozzátette: ő maga egyelőre „nem áll készen” arra, hogy felvázolja, mi lesz a megoldás.

(MTI)

Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Összesen 115 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dezsőke
2022. február 02. 13:19
ja, krvára átbaszták az oroszokat, krvára közelítenek és provokálnak, előrevetítik a dolgokat, Putyin intelligensen viseli a dolgokat, csak nehogy besokaljon (sokan ezt szeretnék, ezért hergelik). ha már ott az a rengeteg baszá -s ajándék faltörő kos, kalasnyikov, megmiaszar, mé nincs egy kis lövöldözés, meg leágyúzgatás? ja, várják a pillanatot sokan. Putyin nem dől be a seggfejeknek (reméljük). az élet, a béke mindennél fontosabb.
Mérleg28
2022. február 02. 11:36
A 60-as években a szovjetunió cubába telepitette az atom rakétákat. Az usa milyen visításba kezdett. Majd nem kirobbantották a harmadik vil. Háborút. Oda kellett volna figyelni a történelem órám. Az amerikaiak megint kisérleteznek.
Pierre
2022. február 02. 11:19
a szethullo kommunista diktatura alkudozni probalt azzal, hogy kelet-Europanak maradjon limitalt a szuverenitasa. Putyin, a kgb tisztje a mai napig sajnalja, hogy kelet-Europa kiszabadult az orosz fennhatosag alol. A fidesz hivei pedig egyhangulag lajkoljak putyin serelmet, szovjet nosztalgiajat.
Türelem
2022. február 02. 09:24
Oroszországnak miért ne lenne joga a biztonságra, amit az garantál, ha a NATO atomrakétáit nem Moszkva "alatt" telepítik. Ugye az USA nem jámborságáról, humanizmusáról ismert, nem szeretetből nyomul az Oroszországot körülvevő régiókban. Elérkezett az ideje orosz rakéták Venezuelába történő telepítésének. Nézzük meg, hogyan reagálnak rá az amerikaiak, fenyegetőnek érzik-e? A NATO az amerikai gazdasági-katonai-politikai érdekek kifejeződése, a maguk részéről védhető. De mi legyen a kis ágyútöltelék országokkal, mint Magyarország? Rohantunk a háborúba Hitler mellett, s most tegyük ezt ismét? Nem volt elég halottunk? Fegyőrt ki kell küldeni önkéntesnek, ha megteszi, akkor akár hiteles politikus is válhat belőle. Sok unokám van, nekem csak az ő biztonságuk, életük számít, s gyűlölök minden háborús uszítót.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!