Padlóra küldené a magyar gazdákat: súlyos következményei lennének Ukrajna uniós csatlakozásának
Az Agrárkamara szerint az EU mezőgazdaságát is letarolná.
Klaus Iohannis államfő szerint Románia is hozzájárul az Európai Unió megerősödéséhez.
Románia európai uniós csatlakozásának eredményeit sorolta Klaus Iohannis államfő és Nicolae Ciuca miniszterelnök szombaton, a csatlakozás 15. évfordulóján közzétett üzeneteikben, amelyeket az Agerpres hírügynökség idézett. Klaus Iohannis az EU-csatlakozás hozadékának tekintette a romániai életszínvonal növekedését.
Az uniós szolidaritás jelének nevezte, hogy több tagállam orvosokkal és gyógyszerekkel támogatta Romániát a koronavírus-járvány legutóbbi hullámának leküzdésében. Azt is megemlítette azonban, hogy a segítségnyújtás kölcsönös volt, és hogy tagállamként
Iohannis felidézte a 2019. május 9-én Nagyszebenben megtartott EU-csúcsot, amelyen a tagállamok vezetői egy egységesebb, közös megoldásokon alapuló, a demokráciát és a jogállamiságot védelmező Európa mellett kötelezték el magukat. „Ma, a csatlakozás tizenötödik évfordulóján, továbbra is beszélnünk kell a fiataloknak Európáról és az európai közösség fontosságáról. (...) Tudatosítanunk kell bennük, hogy az uniós tagság nem alanyi jogon jár Romániának, a szolidaritás, felelősség, a konszenzus ereje és az egymás iránti tisztelet révén válik lehetségessé” – üzente az államfő.
Iohannis fontosnak tartja, hogy a Romániában élők is hallassák majd a hangjukat az Európai Unió jövőjéről szóló vitában. Nicolae Ciuca kormányfő azt hangsúlyozta, hogy az EU-tagság 15 éve alatt megháromszorozódott az ország bruttó hazai terméke (GDP).
A miniszterelnök az uniós csatlakozás legnagyobb nyereségének a személyek, a javak és a szolgáltatások szabad mozgását nevezte. Ennek köszönhetően romániaiak milliói dolgoznak, tanulnak vagy töltik a szabadságukat az EU tagállamaiban, a hazai vállalkozók pedig hozzáférhetnek a közös uniós piachoz.
A kormányfő arra is emlékeztetett, hogy az európai integráció kiteljesedéséhez Romániának teljesítenie kell az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmusban szereplő vállalásait, csatlakoznia kell a Schengen-térséghez és az eurózónához, jól fizető munkahelyeket kell létrehoznia, illetve a zöldenergián és a digitalizálásán alapuló gazdaságot kell megteremtenie.
(MTI)