Az uniós külügyi szolgálat arra reagált, hogy hétfőn négy év börtönbüntetésre ítélte egy mianmari bíróság Aung Szan Szú Kjit, akit egyebek között hordozható rádióadó-vevők jogellenes behozatalában és birtoklásában, illetve a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások megszegésében talált vétkesnek.
Az uniós külügyi szolgálat a közleményében kijelentette: a mianmari vezető ellen hozott döntés újabb lépést jelent a jogállamiság lebontása és az emberi jogok megsértése felé Mianmarban. A döntés újabb jelentős visszalépés a mianmari demokrácia számára, és egyértelmű kísérletet arra, hogy a hatalomból és a nemzetközi közösség által szorgalmazott párbeszédből kizárják a demokratikusan megválasztott vezetőket – írták.
Ismételten felszólítunk az összes politikai fogoly és mindazok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátására, akiket a puccs óta önkényesen fogva tartanak Mianmarban”
– olvasható a közleményben. Aung Szan Szú Kji a tavaly februári puccsig államtanácsosi pozícióban irányította az országot. A katonaság arra hivatkozva vette át a hatalmat, hogy a kormány nem foglalkozott az előző választással kapcsolatos panaszaival. A voksolást Aung Szan Szú Kji pártja nyerte.
Az államcsíny óta a politikus házi őrizetben van
Egy korábbi ügyben decemberben négy év börtönre ítélték „uszítás” és a járványvédelmi előírások megsértése miatt. Az ítélet után a junta vezetője felére mérsékelte Aung Szan Szú Kji első négyéves börtönbüntetését. Emellett még tucatnyi ügyben folyik eljárás a 76 éves politikus ellen.
Ezekben összesen akár 100 év börtönbüntetést is kiszabhatnak rá.
Aung Szan Szú Kji a modern Mianmar atyjának tekintett Aung Szan tábornok lánya. 1991-ben ítélték neki a Nobel-békedíjat az akkori katonai diktatúra elleni, a demokráciáért és az emberi jogokért folytatott erőszakmentes küzdelméért. Az Európai Parlament 2020 szeptemberében felfüggesztette Aung Szan Szú Kji tagságát a Szaharov-díjasok közösségében. A döntés indoklása szerint Aung Szan Szú Kji szemet hunyt az országában élő, főként muzulmán vallású rohingya kisebbséget érő támadások és jogsértések felett.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Lynn Bo Bo