Kedden tárgyalja az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága a bostoni zászlórúd ügyét. A Shurtleff kontra Boston város-perben a tét a zsidó-keresztény hagyományokat közvetítő szervezetek szólásszabadsága. Történt ugyanis még 2017-ben, hogy Harold Shurtleff azt kérte a bostoni városvezetéstől, hogy egy időre húzza fel egyik zászlórúdjára a Camp Constitution nevű szervezet zászlaját. A szervezetet abból a célból alapították, hogy „elősegítse a zsidó-keresztény hagyományok USA-beli értelmezését”, a szervezet zászlaja pedig egy vörös színű keresztet ábrázol. Shurtleff kérését Boston városa elutasította.
Eddig úgy fest, hogy egyes lobbiszervezetek üzenhetnek, de a keresztények nem
Boston önkormányzatának épülete előtt rendszerint három zászló lobog. Az egyik rúdon az Amerikai Egyesült Államok lobogója lobog, alatta a POW/MIA (vagyis a hadifoglyokról és az ütközetben eltűnt személyekről megemlékező) zászlóval, a másodikra Massachusetts állam, a harmadikra pedig Boston város zászlóját szokás tűzni.
Esetenként kivételesen – kérelemre – az egyik zászlót le szokás cserélni. Az elmúlt 12 év során több USÁ-n kívüli állam zászlóját, például Kínáét és Kubáét is kitűzték.
Hasonlóképpen lobogott a rúdon a Boston Pride nevű helyi melegjogi szervezet zászlaja,
úgyszintén az egyik rabszolgasággal foglalkozó szervezet, a National Juneteenth Observance Foundation lobogója.
A per a szólászabadságról szól
A véleménynyilvánítás szabadságát az amerikai alkotmány első módosítása rögzíti. Ugyanebben a módosításban szabályozzák a vallási türelem kérdését. Ennek megfelelően tilos az államnak előnyben részesítenie bizonyos vallásokat más vallások rovására, s úgyszintén tilos kedvezőbben értékelni a vallásos életformát a nem vallásos életformához képest (s ugyanennek a fordítottja is igaz, vagyis az államnak semlegesnek kell mutatkoznia ebben a kérdésben).
A Boston város által elutasított Camp Constitution alkotmányos jogaira, vagyis a szólásszabadságra alapozva perel a Legfelsőbb Bíróság előtt.
A szervezet arra hivatkozik, hogy a tiltás azt jelzi, hogy Boston város alkotmányellenesen hallgattatja el a népszerűtlennek tartott üzeneteket, a városvezetés pedig azzal védekezik, hogy fenntartja magának a jogot arra, hogy eldöntse, hogy zászlórúdjain milyen üzenetet közvetít a társadalom számára.
A szövetségi kerületi bíróság Boston városa javára ítélt, a fellebbviteli fórum pedig egyetértett a döntéssel.
A bíróságok szerint a város csak a szólás szabadságát gyakorolta. Eszerint a város jogában áll eldönteni, hogy milyen zászlót tűz ki, s e döntésében nem korlátozhatja a diszkrimináció tilalma sem. Shurtleff az ítéleteket az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága előtt támadta meg 2021. júniusában.