Az EU elítélte Nargesz Mohammadi iráni emberi jogi aktivita megkorbácsolását

2022. január 30. 19:45

Közleményükben kiemelték: az alapvető jogokat, például a véleménynyilvánítás szabadságát mindig tiszteletben kell tartani.

2022. január 30. 19:45
null

„Nargesz Mohammadi iráni emberi jogi aktivista börtönbüntetése, valamint a fizikai fenyítése ellentétes az emberi jogok és a jogállamiság egyetemes elveivel” – jelentette ki az Európai Unió külügyi szolgálatának (EEAS) szóvivője vasárnap arra reagálva, hogy az iráni emberi jogvédőt nemrég nyolc év börtönre és 70 korbácsütésre ítélték.

Közleményében a szóvivő kiemelte: az alapvető jogokat, például a véleménynyilvánítás szabadságát mindig tiszteletben kell tartani. „Az EU felszólítja Iránt, hogy tegyen eleget nemzetközi jog szerinti kötelezettségeinek, és mihamarabb engedje szabadon az emberi jogvédőt, figyelembe véve romló egészségi állapotát” – fogalmaztak. Nargesz Mohammadit novemberben tartóztatták le, miután részt vett egy megemlékezésen, amelyet a 2019-es tüntetések egyik áldozatának szerveztek. Elfogása során bántalmazták, majd azt mondták neki, hogy életbe lépett büntetése, amelyet 2021. május 22-én szabtak ki rá – írta honlapján a Front Line Defenders nevű, írországi székhelyű jogvédő szervezet.

Egy teheráni bíróság akkor 30 hónap börtönre és 80 korbácsütésre ítélte. 

Mohammadi többször állt bíróság előtt az elmúlt években. 2016-ban tíz év börtönbüntetésre ítélték az iszlám köztársaság biztonságának veszélyeztetése, kormányellenes propaganda terjesztése, valamint illegális csoport létrehozása és működtetése miatt, de idő előtt, 2020 végén elengedték.    

Nargesz Mohammadi ismert emberi jogi aktivista Iránban, a halálbüntetés egyik harcos ellenzője. Korábban mérnökként és újságíróként dolgozott, majd az időközben betiltott Emberi Jogok Védelmezőinek Központja nevű szervezet szóvivője lett. 2018-ban Szaharov-díjjal jutalmazták munkásságát.

(MTI)

Nyitókép: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
u.cserkész
2022. január 31. 08:07
Pár éve Szaud-Arábiában egy napon (talán valami ünnep volt:-)) 47 embert végeztek ki. Többeket nyilvánosan, hogy tanuljon belőle a nép. Nem emlékszem, hogy az EU tiltakozott volna. (Már Rajkin is megmondta: ne azt nézd, hogy ki áll előtted, hanem azt, hogy ki áll az előtted álló háta mögött.)
fokhagymakocka
2022. január 31. 07:12
Na ő egy emberjogi aktivista, aki ott aktív ahol kell, undorító, hogy ugyanaz a titulusa, mint az itteni semmirekellőknek, akik tét nélkül a teljes jogbiztonságban és egyenlőségben ugatnak a semmiért. Sőt az agyatlan extremitásért küzdenek, mint házasság a cipőddel, meg transzizsúr az óvodában. Ő meg "csak" a halálbüntetés ellen emel szót egy olyan országban, ahol azért is kaphatsz mert rossz tévéműsort néztél. Tessék Helsinki és egyéb tetűkolóniák, oda lehet menni tüntetni a börtöne elé, ja azt nem annyit nem fizet a bátya mi?
soosandras
2022. január 31. 06:39
Majd bangóné megoldja ezt is ,ütős vágókép és diploma.
mucsay
2022. január 31. 04:54
egy komoly ország
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!