Mikor összehasonlítjuk a két rendszert, akkor figyelembe kell vennünk, hogy a világ leginnovatívabb vállalatai amerikai vállalatok. Ez pedig nagyrészt annak is köszönhető, hogy az amerikai versenyjog a vállalatok viselkedését, nem pedig a nagyságát tartja szem előtt, ez utóbbi ugyanis a verseny kimenetelétől is függ. Másként fogalmazva,
az amerikai versenyjog nem bünteti a vállalatokat azért, mert sikeresen versenyeznek és a legjobb terméket állítják elő;
az egérfogót gyártó monopolcég például azért szabhat monopolárat, mert versenytársait versenyben legyőzve megküzdött a monopolhelyzetéért. Amerikában versenyjogi felelősség csak akkor vetődik fel, ha a monopolista visszaél a helyzetével vagy meg nem engedett módon tesz szert monopolhelyzetre. Ez a vállalati magatartást szem előtt felfogás innovációra ösztökéli a vállalatokat, mert a monopolhelyzethez csak akkor társít felelősséget, ha azt versenyellenes módon érik el vagy tartják fenn.
És miben különbözik az európai megközelítés?
Európában sokszor önmagában a vállalat nagyobb mérete elégséges ahhoz, hogy szigorú szabályokat írjanak elő a vállalat működéséhez függetlenül attól, hogy monopolhelyzetét innovációjának vagy versenyben való helytállásának, és a legjobb termék előállításának köszönheti. Ebben a megközelítésben a piaci sikereket gyakran és könnyebben büntetik anélkül, hogy a bizonyítani kellene a versenyt sértő magatartást. Az európai felfogás nagyobb hatalmat ad a hatóságoknak az európai cégek működésének ellenőrzése felett. Ez azonban nem ösztönzi, hanem éppen ellenkezőleg, tompítja az innovációt és a legjobb termék kifejlesztéséért folyó versenyt. A problémát az jelenti, hogy a versenyjog nem képes mikromenedzselni a versenyző folyamatot. A monopolhelyzetre törő visszaéléseket tudja kezelni.
Mi ön szerint a versenyjog ideális célja?
A fogyasztói jólét megóvása, de az európai alkalmazásuk a versenyző vállalatokat juttatja kényelmes pozícióba, ami a fogyasztóknak kárt okoz, mert lévén, hogy a vállalatok nem érzik ösztökélve magukat a legjobb termékek kifejlesztésére, nem fognak ilyen termékekhez hozzájutni.
Miért versenyezzenek a legjobb termék megalkotásáért és termeléséért, ha mindennek az eredménye az lesz, hogy jogellenessé nyilvánítják majd a versenyt?
Az amerikai versenyjogi felfogás pozitív gazdasági hatása nem csak elméleti spekuláció. Az Egyesült Államok világvezető a kutatásra és fejlesztésre fordított költségek terén, a technológiai vállalatok pedig az öt legnagyobb beruházók között vannak ebben a tekintetében. A technológiai cégek innovációik, beruházásaik és vállalkozó szellemiségük révén összességében jelentősen hozzájárultak az Egyesült Államok gazdasági fejlődéséhez. Ezek a cégek folyamatosan új termékeket fejlesztenek, hogy versenyképesek maradhassanak. Az amerikai távközlési szektort követően a technológiai cégek a másodikok a tőkeberuházások terén. A kockázati tőkeberuházások is csúcsra értek Amerikában, amely a startupoknak biztosít tőkét az innovációhoz, versenyhez és növekedéshez. A világszerte működő startupok több, mint fele, több, mint 1 milliárd dollár összértéken az Egyesült Államokban talált otthont.
Kép: Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója kongresszusi meghallgatásán, 2018. áprilisában. SAUL LOEB / AFP