Hiába ítélt kétszer is az Európai Bíróság úgy, hogy a Facebook adatkezelése, s különösen az amerikai adatvédelmi szabályozás az uniós jog szempontjából aggályos, a tech óriás ügyvédjei továbbra is olyan szakmai anyagokat készítenek, amelyek célja, hogy biztosítsák az adatáramlást Európa és az amerikai központ között – tudta meg a POLITICO.
Az egyik ilyen, 2021-ben készült dokumentumban a következő áll:
„A megfelelőségi vizsgálat összességében arra az eredményre vezetett, hogy az Egyesült Államok vonatkozó törvényei és joggyakorlata az adatvédelem kapcsán alapvetően megegyezik azzal a szintű jogvédelemmel, amelyet az Európai Unió joga megkövetel.”
Két uniós bírósági ítélet is a Facebook gyakorlata és az uniós adatvédelmi szabályozás összeütközéséről szól
Ennek ellenére, ahogy arról 2020. júliusában a Precedens is írt, a luxemburgi Európai Bíróság ítéletében érvénytelennek nyilvánította azt a határozatot, ami eddig megalapozta az uniós állampolgárokra vonatkozó adatok áramlását az Egyesült Államok irányába. Az úgy nevezett EU-USA adatvédelmi pajzs által biztosított védelem megfelelőségéről szólt, s amely lényegében megfelelő jogalapot teremtett az adatkezelésre az olyan Európán kívüli multik számára, mint amilyen a Facebook is.
Az adatvédelmi pajzs tulajdonképpen egyfajta szabályzat (keretrendszer), amelybe beszerződve a cég jogi eszközök útján kötelezi magát arra, hogy fokozott körültekintéssel jár el az adatkezelés során. Egyszerűbben fogalmazva egyfajta lasszóként is felfogható, amivel az Európán kívüli – harmadik országbeli – cégek a GDPR hatálya alá vonhatók.
A 2020-as európai bírósági ítélet a testület 2015-ben kialakított gyakorlatát erősítette meg. Ekkor az Európai Unió Bírósága az EU-USA adatvédelmi pajzs elődjével kapcsolatban mondta ki, hogy az ellentétes az uniós joggal.
Mindkét uniós bírósági ítélet lényege az, hogy
Washington adatvédelmi sztenderdjei elégtelennek bizonyulnak.
Kettőből semmit
A Facebook most nyilvánosságra került anyagaiból pedig az derül ki, hogy a Facebook figyelmen kívül hagyja ezeket az ítéleteket. A POLITICO egészen pontosan úgy értesült, hogy a dokumentumok szerint
az uniós bírósági ítéletekre „nem kellene hagyatkozni” akkor, amikor a tech óriás adatokat továbbít az Egyesült Államok irányába
ugyanis a bírósági ítéletek a már említett EU-USA adatvédelmi pajzsra vonatkoznak, nem pedig az úgy nevezett Modell Klauzulákra, amelyeket a Facebook ténylegesen alkalmaz az adattovábbítási folyamat során. A belső dokumentumokból kiderül az is, hogy időközben az USA adatvédelemért felelős hatósága, a Federal Trade Commission „korábban sosem látott erővel és szigorral látja el a feladatát adatvédelmi ügynökségi minőségében.”