Mi az a Pfizergate-ügy, ami miatt fájhat Von der Leyen feje?
Akadt olyan EP-képviselő, aki „az emberiség történetének legnagyobb korrupciós botrányaként” emlegette az EB elnöke körül kipattant botrányt.
Aggodalommal követjük a lengyel médiatörvény-módosítás pénteki megszavazásával kapcsolatos fejleményeket, az Európai Bizottság elvárja, hogy az uniós tagállamok jogszabályai ne gyakoroljanak negatív hatást a médiaszabadságra, hanem biztosítsák azt – jelentette ki Christian Wigand a brüsszeli intézmény illetékes szóvivője a testület hétfői sajtótájékoztatóján.
Az uniós szóvivő elmondta: a bizottság ez évi jogállamisági jelentésében már hangot adott a lengyel médiaszabadsággal kapcsolatos aggodalmainak, különös tekintettel a pénteken elfogadott törvényjavaslatra amely a TVN24 nevű, amerikai tulajdonú tévécsatornát is érinti.
Pénteken a lengyel szejm véglegesen elfogadta a külföldi részesedésű média működési engedélyeiről szóló törvénymódosítást, amelyet szeptember elején az ellenzéki többségű szenátus elutasított. Az így megszavazott, a következő lépésben az államfő elé kerülő törvénymódosítás értelmében a külföldi cégek csakis akkor kaphatnának médiaszolgáltatási engedélyt Lengyelországban, ha az Európai Gazdasági Térségen (EGT) kívüli jogi személyek részesedése bennük nem haladja meg a 49 százalékot.
A javaslat megszavazása további nyomást gyakorol a lengyelországi médiaiparra.
A törvény a médiavállalatok tulajdonosi szerkezetének kényszerű megváltoztatását eredményezheti, és komoly kockázatot jelent a médiaszabadságra nézve, miközben a lengyel médiaszektor már most az átpolitizálódás miatt szenved” - vélekedett Christian Wigand, aki hozzátette:
a törvényjavaslat még nem emelkedett jogerőre, de továbbra is szorosan követjük a fejleményeket”.
(MTI)
Fotó: Beata Zawrzel / NurPhoto / NurPhoto via AFP