Orbán Viktor: Egy konzervatív sziget vagyunk ebben a liberális európai óceánban
A magyar miniszterelnök a rá jellemző kendőzetlen őszinteséggel beszél Európa a nyugati világ előtt álló kihívásokról.
Kevesebb mint egyéves kormányzása eredményeit sorolta fel az olasz miniszterelnök, Mario Draghi évzáró sajtótájékoztatóján szerdán, melyen hangsúlyozta, hogy a megkezdett gazdasági-pénzügyi reformok akkor is folytatódnak, ha esetleg más állami pozícióba kerül át.
Mario Draghi kijelentette, hogy a pandémia miatti gazdasági helyreállítási program elindításával és megvalósításával megbízott kormány munkája „a miniszterelnök személyétől függetlenül folytatódik”. Hozzátette: „az én sorsom nem számít, az intézmények szolgálatában álló ember, nagypapa vagyok”.
valamint jól áll a kormány irányította vakcinázási program is több mint 85 százalékos átoltottsággal.
Elemzők szerint Mario Draghi arra utalt, hogy a rábízott kormányfői feladatot elvégzettnek tekinti, és
Sergio Mattarella államfő február 13-án bízta meg Mario Draghit, az Európai Központi Bank (EKB) volt elnökét a parlamenti erők többségének részvételével alkotott új kormány vezetésével. A Draghi-kormány egyik legfontosabb feladata a koronavírus-járvány okozta válságban az úgynevezett európai Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) programjainak kidolgozása és elindítása volt.
Az új államfőről a parlamentnek januárban kell szavaznia.
de Draghi távozása a jelenlegi széles – a bal- és a jobboldalon is támogatott – kormánykoalíció felborulásához vezethet. A sajtótájékoztatón Mario Draghi megjegyezte, akárki is legyen a következő köztársasági elnök, ha a pártok között nem születik többségi megállapodás az államfő személyéről, „nehezen képzelhető el”, hogy ugyanezek a pártok tovább támogatják a kormányt.
Az affaritaliani.it politikai hírportál kommentárja szerint Mario Draghi „felajánlotta” elnöki kinevezését. A 74 éves Draghi saját „nagyapai” életkorát hangsúlyozva üzent az olasz és az európai politikának is, amely attól tart, hogy távozásával Rómában nem csak politikai, hanem pénzügyi-gazdasági fordulat is bekövetkezhet – írta az internetes oldal.
Az Il Fatto Quotidiano napilap szerint az esetleges miniszterelnök-csere utat nyit a választások előtt, „visszaadva a szót a választóknak, hogy szakértői helyett ismét politikai kormány alakuljon”. Az Il Giornale című jobboldali lapban közölt felmérés azt mutatja, hogy a jobboldali pártok 47,5 százalékon állnak, miközben a baloldali erők támogatottsága nem haladja meg a 41 százalékot.
(MTI)
Fotó: Italian Prime Ministry / Palazzo C / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP