A szegényeknek is lakniuk kell valahol
Svájcban a lakosságnak 57, Németországban 53, Szlovéniában 23, Csehországban 22 százaléka lakik bérlakásban, nálunk 9,9.
Ráadásul a svájciaké az egyik legalacsonyabb oltottsági arány Nyugat-Európában.
A svájci koronavírusos esetek száma exponenciálisan növekszik, ám mint az Euronews írja, ennek ellenére sem rendelnek el újabb szigorításokat, sőt: vasárnap népszavazás dönthet az eddigi korlátozások némelyikének felfüggesztéséről.
Mint a portál írja: svájci kormány a járvány kezdetétől fogva megpróbált egyensúlyozni: intézkedéseket hozott a koronavírus terjedésének megfékezésére, ugyanakkor igyekezett hű maradni a közvetlen demokrácia svájci rendszeréhez, amelyben a kormánynak kevés hivatalos hatalma van, és az embereké a végső szó.
A portál hozzáteszi: Svájcban a zárlatok sosem voltak olyan szigorúak, mint szomszédainál. Az emberek akkor mozoghattak a szabadban, amikor csak akartak, és az iskolákat is csak néhány hétre zárták be. Bevezették a Covid-igazolványt, amely vagy a védőoltást, vagy a negatív tesztet, vagy a megbetegedés utáni védettséget igazolja. Szeptember óta csak ennek felmutatásával lehet belépni a bárokba, kávézókba, éttermekbe, mozikba, múzeumokba, sporteseményekre és az egyetemi órákra.
A kormány azt remélte, hogy az intézkedések ösztönözni fogják az embereket a védőoltások beadására. Ehelyett sokan az utcára vonultak, számos erőszakos demonstrációt is tartottak, mások pedig elég aláírást gyűjtöttek össze ahhoz, hogy a vasárnapi népszavazáson megtámadják a Covid-igazolványt.
Nyitóképen: Covid-korlátozások miatt tüntető svájciak. Fotó: Fabrice Coffrini / AFP