A kormányzó és az ellenzéki baloldaliak
igencsak eltérő fénytörésben látják a 133 százalékos államadósságban fulladozó Portugália anyagi mozgásterét.
Costa a 2011-2014 között PSD-s vezetés mellett levezényelt, az uniós mentőcsomag feltételéül szabott megszorítások rossz emlékei miatt igyekszik a maastrichti kritériumokon belül tartani hazáját, így a hiányt a még mindig túl magas 3,2 százalékra vágná vissza az idei 4,3 százalékról, de ezzel együtt is igyekszik segíteni a Covid-válságból való talpraállást a középosztálynak szánt adócsökkentéssel, illetve az állami beruházások felpörgetésével.
A kommunistákat és a Baloldali Blokkot azonban nem feszélyezi különösebben a költségvetési hiány, szerintük a hiánycsökkentés helyett a munkavállalói jogok kiszélesítésére, a társadalombiztosítási rendszer fejlesztésére és az egészségügyi költségvetés növelésére kellene helyezni a hangsúlyt. Ebben nyilván szerepet játszik a baloldali törzsszavazók sztrájkhangulatán kívül az is, hogy a kormányzásban semmilyen módon részt nem vevő baloldali pártokat nem vegzálja az IMF és az Európai Unió mindenféle pénzügyi kritériumokkal,
így ők bátrabban húzhatják az elkeseredett sztrájkolók szívének kedves nótát.
Új választás, régi eredmény?
Korántsem biztos azonban, hogy az urnáknál is az ő stratégiájuk lesz a nyerő. A támogatottsági arányok ugyanis betonszilárdnak tűnnek: lassan két éve stabilan 38-39 százalékon állnak Costáék a POLITICO mozgó közvéleménykutatási átlaga, a Poll of Polls szerint, ugyanilyen stabil a PSD 27 százaléka, a Baloldali Blokk 6-8, a PCP-PEV közös 5-6 százaléka.
Azaz a szocialisták jelen állás szerint ugyanolyan lazán nyernék meg a választásokat januárban, mint 2019-ben. A belső feszültségeivel foglalkozó, a 2010-es évek eleji megszorítások miatt még mindig népszerűtlen jobboldali PSD nem tud neki világos alternatívát állítani, ugyanakkor abszolút többsége jó eséllyel ugyanúgy nem lenne, ahogy eddig sem –
könnyen előállhat tehát, hogy a portugálok januárban konzerválják a jelenlegi, megoldatlan helyzetet,
miután kampányzajban töltötték Karácsonyt és Újévet is.
Tudja ezt Rebelo de Sousa elnök is, aki szerint „a karácsonykor vagy újévkor zajló választási kampányok sehonnan nézve nem kívánatosak”, hiszen az időpont csökkenti a részvételi hajlandóságot, mégis úgy gondolja, minél előbb szavaznak a portugálok, annál jobb. „Az ilyen pillanatokra egy demokráciában mindig van megoldás” – nyilatkozta az elnök tévébeszédében: „visszaadni a szót az embereknek”.