Aggasztóan sok uránt dúsít Irán az atomprogramjához

2021. november 17. 19:32

Irán egyre nagyobb mennyiségben állít elő 60 százalékos dúsítottságú uránt, miközben akadályozza az ellenőrzéseket – erről számolt be szerdán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) a jelentésében, nem sokkal az iráni atomalku helyreállításáról szóló tárgyalások tervezett kezdete előtt.

2021. november 17. 19:32
null

A NAÜ becslése szerint Irán 17,7 kilogramm 60 százalékos dúsítottságú uránnal rendelkezik, s ez 77 százalékkal több ahhoz a mennyiséghez képest, amelyet a szervezet a szeptemberi jelentésében közölt. Az iráni nukleáris programot szabályozó, 2015-ös hathatalmi megállapodás ezzel szemben legfeljebb 3,67 százalékos dúsítottságú urán előállítását engedélyezi Iránnak. Hírügynökségek megjegyzik: bár a nukleáris fegyverek előállításához 90 százalékos tisztaságú uránra van szükség, ez megfelelő eszközökkel viszonylag gyorsan előállítható a 60 százalékos dúsítottságú anyagból.    

Irán már nyolcszor annyi uránt sűrített atomprogramjához, mint ami szükséges

Teherán immár 2489,7 kilogramm, különböző – 2, 5, 20 és 60 százalékos – tisztaságúra dúsított uránnal rendelkezik, ami jóval több az iráni atomalkuban engedélyezett legfeljebb 300 kilogrammnál.    

A bécsi székhelyű szervezet ezenkívül arról is beszámolt, hogy az iráni fél miatt egyre nehezebben tudja ellenőrizni, vajon Teherán betartja-e a nukleáris megállapodást. A NAÜ szerint az ellenőrzés folyamatát súlyosan aláásta az az iráni döntés, miszerint Teherán többé nem tartja magát sem az atomalkuban, sem pedig a kiegészítő jegyzőkönyvben foglalt kötelezettségei teljesítéséhez, mivel az Egyesült Államok 2018-ban egyoldalúan kilépett a megállapodásból. A kiegészítő jegyzőkönyv teszi lehetővé, hogy a NAÜ ellenőrei bármilyen létesítményt megvizsgálhassanak Iránban.    

Akadályozza az atomlétesítmények ellenőrzését az új vezetés

Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója a tervek szerint hétfőn Teheránba utazik az augusztusban hatalomra került Ebráhim Raiszi iráni elnök kormányának meghívására. Az Iráni Atomenergia-ügynökség (AEOI) egyik szóvivőjének szerdai közlése szerint Grossi megbeszélést folytat Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszterrel.    

Bár a NAÜ főigazgatójának februárban sikerült ideiglenes, három hónapra szóló egyezményt kötnie az iráni atomlétesítmények ellenőrzésének meghosszabbításáról, a NAÜ szerint

az erről szóló megállapodás folyamatos meghosszabbítása egyre nagyobb kihívást jelent.    

Az ENSZ-ügynökség közölte egyúttal azt is, hogy a szeptemberben elért megállapodás ellenére Irán akadályozza kamerák telepítését az egyik olyan helyen, ahol vegyületeket állítanak elő gázcentrifugák számára urándúsítás céljából. Teherán szerint félő, hogy a megfigyelőkamerák segítségével támadást hajthatnának végre az említett létesítmény ellen, ezt az állítást azonban Grossi határozottan visszautasította.    

Hasadóanyagok nyomait találták olyan létesítményekben, amik nincsenek a listán

A NAÜ szerdán kiadott egy másik jelentést is azokról a vizsgálatokról, amelyeket azért folytatnak, mert hasadóanyagok nyomaira bukkantak olyan létesítményekben, amelyeket Irán nem jelentett be. Az ellenőrök továbbra sem tudják, hogy jelenleg hol található ez a radioaktív anyag.    

A jelentés ezenkívül kifogásolta azt is, hogy az iráni nukleáris létesítmények biztonsági személyzete „túlzott fizikai ellenőrzéseket” alkalmaz a NAÜ ellenőreivel szemben.    

Irán és a világ vezető hatalmai – az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kína, Franciaország, Németország és Oroszország – 2015-ben, több mint tíz évig tartó tárgyalásokat követően állapodtak meg az iszlám köztársaság atomprogramjáról. Az egyezmény értelmében Teherán korlátozta nukleáris tevékenységét, cserében pedig a nemzetközi közösség feloldotta az Iránt sújtó szankciók nagy részét. Donald Trump előző amerikai elnök viszont 2018-ban egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat az atomalkuból, majd visszaállította a korábbi szankciókat is, ezért Irán a megengedettnél több uránt kezdett előállítani, illetve korlátozta létesítményeiben a NAÜ ellenőreinek tevékenységét. Az atomalku újjáélesztéséről szóló egyeztetések áprilisban kezdődtek Bécsben, de megrekedtek a júniusi iráni elnökválasztást követően. A tárgyalások a tervek szerint november 29-én folytatódnak.

(MTI)

Fotó: HANS PUNZ / APA-PictureDesk / APA-PictureDesk via AFP

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
voltospultos
2021. november 18. 08:43
A fenti fejlesztésekkel párhuzamosan, Svájc második legnagyobb városában, Genfben zajlottak a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló nemzetközi egyezmény tárgyalásai (Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons), amik 1968 július 1-én eredményesen fejeződtek be, aláírta az USA, a Szovjetunió, és Nagy-Britannia. Svájc mint házigazda, 1969-ben aláírta az egyezményt, de annak ratifikálását 1977-ig elhúzták. Az atomfegyver programot viszont a fenti egyezmény ellenére folytatták, és csak 1988-ban fejezték be. Titkosítását csak 1996-ban oldották fel. Az atomfegyverek teljes betiltásáról szóló egyezmény (Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons) aláírását a Svájci kormány, 2018-ban biztonsági okokra hivatkozva megtagadta. Svájc továbbra is rendelkezik négy atomfegyver előállításához szükséges 10t urándioxid alapanyaggal.
Istók3
2021. november 18. 08:08
Mire számítottatok, hülyék?!
filopatl
2021. november 17. 22:02
na, tán ezért /is/ lett leállítva a muszlim migrincshorda polák határon, kell a hely másoknak
annamanna
2021. november 17. 21:10
Ez semmi, ráadásul iráni férfiak versenyeznek nőként az ázsiai futsalkupán!!! Túl jól védte a tizenegyeseket az iráni női válogatott kapusa, ezért megvádolták, hogy férfi https://24.hu/elet-stilus/2021/11/16/iran-noi-labdarugo-valogatt-kapusa-zohreh-koudaei-megvadoltak-hogy-ferfi/ Hihetetlen: férfiak játszottak az iráni női labdarúgó-válogatottban https://24.hu/sport/foci/2015/10/01/hihetetlen-ferfiak-jatszottak-az-irani-noi-labdarugo-valogatottban/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!