Franciaország megálljt parancsolt Magyarország ügyében – ez az Európai Unió jövőjét is befolyásolja
Brüsszel döntése aláásná az egyik legfontosabb uniós elvet.
A bajorországi közigazgatási bíróság szerint Marcus Söder tavaly tavasszal bevezetett kijárási korlátozásai nem állták ki a szükségesség és arányosság próbáját.
A bajorországi közigazgatási bíróság hatályon érvényteleníti a Markus Söder miniszterelnök által még a tavalyi év elején elrendelt kijárási korlátozást. A bíróság álláspontja szerint a tavaly áprilisban, vagyis a járvány felfutásakor április első hetére vonatkozóan érvényben lévő rendelet „aránytalan”, éppen ezért hatástalan volt.
Való igaz:
Eszerint a lakásokat csak „nyomós indokkal, tehát például munkába, vagy orvoshoz járás céljából lehetett elhagyni, a rendelet betartatásával pedig a rendőrséget bízták meg.
A bíróság úgy véli, hogy a kijárási korlátozás, habár „elméleti szinten alkalmas” volt a járvány terjedésének megakadályozására, az intézkedés bevezetésére ilyen formában nem volt szükség, ezért pedig aránytalannak tekintendő. Ezzel a bíróság lényegében azt mondta ki, hogy amikor több, egyformán alkalmas eszköz áll a döntéshozó rendelkezésére, azt kell választani, amely a legkevésbé befolyásolja az alapvető jogok érvényesülését. A bíróság úgy ítélte továbbá, hogy a korlátozóbb szabályozás nem automatikusan a „legmegfelelőbb”.
A bajorországi egészségügyi minisztérium részéről nyilatkozó szóvivő elmondása szerint a kormányzat vizsgálja a határozatban foglaltakat, és
Indokolásképpen kitért arra is, hogy az egyébként helyesnek tartott kijárási korlátozások létjogosultságát bírósági határozatok sora támasztotta alá. A szóvivő elmondta, hogy az egészségügyi veszélyhelyzetben a kormány gyors és következetes járványkezelésről tett tanúbizonyságot.
A szociáldemokraták (SPD) frakcióvezetője szerint Marcus Söder tavaly tavasszal „túllőtt a célon”, Christoph Maier pedig az AfD tartományi frakciójának képviseletében rögzítette, hogy pártja a bíróság döntését a jogállamiság győzelmeként tartja számon a miniszterelnök elszabadult járványpolitikája felett.
A közösségi média felhasználói a határozatra reflektálva létre is hozták a #SoederRuecktritt (#SöderLemondás) hashtaget, amely alatt már most több mint 3 ezer tweet forog a platformon.
Kép: Daniel Vogl / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP