Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
Az afgán civilek halálát okozó amerikai katonai csapás tragikus hiba volt – mondta Frank McKenzie tábornok, a Közép- és Dél-Ázsiáért is felelős Középső Parancsnokság vezetője.
A Pentagon megerősítette, hogy az Iszlám Állam-Horászán Tartomány (ISIS-K) nevű terrorszervezet fenyegetése miatt elrendelt augusztus 29-i kabuli dróntámadás során – amelyben 10 afgán civil vesztette életét – tévedésből egy civil járművet semmisítettek meg.
– fogalmazott McKenzie. „Emellett az elemzésünk megállapította: nem valószínű, hogy a jármű és azok, akik meghaltak, kapcsolatban álltak volna az ISIS-K-val, vagy közvetlen veszélyt jelentettek volna az amerikai erőkre” – tette hozzá a tábornok.
McKenzie kijelentette: a Pentagon vizsgálata arra a következtetésre jutott, hogy
A tábornok „mély részvétét fejezte ki az elhunytak családja és barátai felé”.
Az Iszlám Állam lett volna a célpont
A katonai vezető arról is beszélt, hogy a dróntámadást azért indították el, mert meggyőződésük volt, hogy ezzel megakadályozhatnak egy esetleges támadást, amely az amerikai katonai erők és a repülőtéren várakozó civilek ellen irányult volna. „Ez hiba volt, és őszintén elnézést kérek. Mint a harcoló erők parancsnoka, teljes mértékben vállalom a felelősséget a tragikus kimenetelű támadás miatt” – fogalmazott McKenzie.
A vizsgálatok azt is megállapították, hogy az amerikai hadsereg tévesen feltételezte a célba vett jármű vezetőjéről, Zemari Ahmadiról, hogy kapcsolatban áll az Iszlám Állam nevű terrorszervezettel. A férfi ugyanis a Nutrition and Education International nevű segélyszervezet munkatársa volt. McKenzie sajtótájékoztatóját követően Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter pénteki közleményében szintén részvétét fejezte ki az elhunytak, köztük Ahmadi családtagjainak, valamint a Nutrition and Education International munkatársainak.
Austin írásában arról is beszámolt, hogy a tábornok pénteken tájékoztatta őt a vizsgálat eredményeiről, és a védelmi minisztérium most már tisztában van azzal, hogy „nincs kapcsolat Ahmadi úr és az Iszlám Állam-Horászán Tartomány között”.
– fogalmazott a tárcavezető.
Adam Schiff, Kalifornia állam demokrata képviselője, aki egyben a képviselőház hírszerzési bizottságának elnöke is, pénteken azt mondta: teljes körű magyarázatot kell adni a történtekre. „Tudnunk kell, mi történt a katonai csapást megelőző órákban és percekben, hogy a jövőben megelőzzük a hasonló tragédiákat” – fogalmazott. „Engem is aggaszt, hogy a közvetlenül a támadás után adott nyilatkozatok mennyire voltak pontosak és hiánytalanok, valamint hogy ezek tartalmazták-e a kormány által akkoriban birtokolt összes információt” – mondta Schiff.
(MTI)
Nyitóképen: Ahmadi szétlőtt járműve. Fotó: Haroon Sabawoon / Anadolu Agency / AFP