Sokkoló különbség Magyarország és Németország között – ez mindent igazol az elmúlt tíz évből
Magyarország, Szlovákia és Litvánia a sor egyik végén, a németek, a spanyolok, a franciák és az olaszok a másikon.
Fehéroroszország felől migránsok százezrei is érkezhetnek a lengyel határhoz, miután Minszk a múlt héten vízummentes forgalom bevezetéséről döntött több közel-keleti és afrikai országgal, és nemzetközivé alakít át egy határhoz közeli repülőteret – jelentette ki a lengyel belügyminiszter hétfőn.
A minszki hatóságok újabb döntései arra vallanak, hogy a fehérorosz határon fennálló válság sok hónapig húzódhat el – fejtette ki Mariusz Kaminski belügyminiszter a lengyel kormányfővel, Mateusz Morawieckivel közösen tartott sajtóértekezleten. Kaminski nemzetközi emberkereskedelem szervezésével vádolta meg Minszket, közölve: múlt héten Fehéroroszország a „menekültek, a jobb életet kereső emberek hatalmas tartalékait jelentő” országok, például Pakisztán, Jordánia, illetve bizonyos afrikai országok esetében vízummentes forgalomról döntött. „
Ez azt jelentheti, hogy emberek tíz- vagy százezreit hozzák el Lengyelország keleti határaihoz”
– tette hozzá. Beszámolt arról is: a lengyel, illetve a litván határhoz is közeli fehéroroszországi város, Grodno (Hrodna) repülőtere Minszk döntésével a nemzetközi járatokat befogadását lehetővé tevő státuszt kapja meg, vagyis közvetlenül a lengyel határnál a migránsokat szállító járatok landolása várható.
Mateusz Morawiecki elmondta: Varsónak bizonyítékai vannak arra, hogy
Lengyelország erre a határ fokozott biztosításával fog reagálni – hangsúlyozta. Kaminski bejelentette: a határőrség támogatására újabb ötszáz katonát vezényelnek a határhoz. A lengyel-fehérorosz határt jelenleg nyolcvan kilométeres szakaszon – teljes hosszában 180 kilométer hosszúra tervezett – két és fél méter magas kerítés is védi.
Morawiecki hangsúlyozta, hogy szükség esetén életet mentenek, segítséget nyújtanak az erre rászoruló, a határon már átlépett migránsoknak, ahogyan a határ menti mocsarakba tévedt, nyolc migránst megmentő akció során történt vasárnap. Megerősítette azt is:
Kaminski szerint az egyik halott két társának vallomása szerint a lengyel határon feltartóztatott csoportjukat a fehérorosz határőrség kétszer is erővel visszafordította, végül Litvánián keresztül jutottak át a lengyelországi erdős területekre.
A férfi kábítószer használatára emlékeztető tüneteket mutatott a halála előtt, korábban a fehérorosz határőröktől egy tablettát kapott „arra az esetre, ha fázna vagy legyengülne”. Ezért ebben az esetben részletes kórbonctani vizsgálatot végeznek – jelentette be a miniszter. A szeptember 2-án Andrzej Duda lengyel államfő által a fehérorosz határ térségében meghirdetett harmincnapos rendkívüli állapotról Morawiecki elmondta: 7-8 napon belül döntenek ennek esetleges meghosszabbításáról.
(MTI)
Fotó: Maciej Luczniewski / NurPhoto / NurPhoto via AFP