Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Morawiecki lengyel kormányfő csütörtökön alaptalannak nevezte azokat az aggodalmakat, amelyeket az amerikai diplomácia a lengyel alsóházban megszavazott két jogszabály miatt fejezett ki.
Morawieckinek a sajtóértekezletén annak kapcsán tettek fel kérdéseket, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerda este „mély aggodalmát” fejezte ki a közigazgatási eljárásokról szóló törvény módosításáról, amelyet egy szenátusi kiegészítéssel a lengyel szejm szerdán megszavazott. Blinken a nyilatkozatában a jogszabály megvétózására szólította fel Andrzej Duda lengyel elnököt.
A lengyel kormányfő aláhúzta: az új előírások kapcsán támasztott amerikai aggodalmak alaptalanok. A módosítás a lengyel alkotmánybíróság egyik, 2015-ben hozott döntését hajtja végre. Célja az, hogy megakadályozza az utóbbi években előfordult azon gyakori visszaéléseket, amikor a lengyel bíróságok jogosnak találták a második világháború előtti lengyelországi ingatlanok visszaszolgáltatását célzó, hamisított iratokon alapuló igényeket – magyarázta Morawiecki. Hozzátette: ezeket az igényeket a felperesek az utólag nemegyszer fiktívnek bizonyult, külföldön állítólag még élő, a személyi iratok szerint akár százharminc éves tulajdonosok nevében támasztották.
Reagált Blinkenre is
A szóban forgó, a parlamenti jóváhagyás után most a lengyel államfő elé kerülő törvénymódosítás értelmében harminc év elmúltával nem lehetne kétségbe vonni a közigazgatási eljárások során hozott döntéseket, ezen belül az akár évtizedekkel ezelőtt – például a holokauszt idején – elkobzott vagyonról szólókat sem. Az amerikai, valamint az izraeli fél úgy értelmezi a törvénymódosítást, hogy az csorbítja a holokauszttúlélők jogait, lehetetlenné téve nekik és az utódjaiknak a háború során elkobzott vagyonuk visszaszerzését.
Morawiecki a sajtóértekezleten Blinken azon kifogásaira is reagált, amelyek a médiatörvénynek a szejmben szerdán szintén megszavazott, most a szenátus elé kerülő módosítására vonatkoztak. Az amerikai diplomácia vezetője szerint a tervezet veszélyezteti a média szabadságát, és káros hatással lehet az Egyesült Államok lengyelországi beruházásai körüli légkörre. A módosítást a lengyelországi ellenzék is az amerikai tulajdonú, a varsói kormánnyal szemben kritikus TVN24 hírtelevízió ellen irányuló lépésként fogja fel. A lengyel kormányfő megerősítette korábbi álláspontját, miszerint a módosítás nem irányul semmilyen konkrét tévécsatorna ellen, célja az eddigi szabályozás pontosítása úgy, hogy Lengyelországban például az Európai Unión kívüli cégek "korlátlanul ne vásárolhassanak médiát".
(MTI)
Nyitókép: John Thys / AFP / POOL