Orosz kémhajót szúrt ki a brit királyi haditengerészet, nem maradt el a válasz
A Jantar nevű orosz hajó hírszerzési adatok gyűjtésével és kritikus fontosságú tengeralatti infrastruktúrahálózatának feltérképezésével foglalkozik.
A brit tengeri kereskedelmi hivatal (UKMTO) szerint az incidens, amelyben egy brit hajó is érintett volt, el-Fudzseira partjaitól hatvan tengeri mérföldre történt.
Feltehetően Irán támogatását élvező milicisták elraboltak egy aszfaltot szállító tartályhajót az Ománi-öbölben, az Egyesült Arab Emírségek partjainál – közölte kedden két brit tengerbiztonsági vezető. Az incidens helyének közelében tartózkodó valamennyi hajónak „rendkívül óvatosan” kell eljárnia az áthaladáskor – áll az UKMTO egy korábbi közleményében.
A brit külügyminisztérium haladéktalanul kivizsgálja a történteket – közölte a tárca szóvivője. Az ománi légierő felderítő repülőgépeket küldött a térségbe. Előzőleg kedden a brit kereskedelmi minisztérium tudatta, hogy „feltehetően elraboltak” egy hajót az egyesült arab emírségekbeli el-Fudzseira partjai közelében, de további részleteket nem közölt.
Múlt csütörtökön az Arab-tengeren a libériai zászló alatt közlekedő, japán tulajdonú, izraeli üzemeltetésű, közepes méretű tartályhajó, a Mercer Street ellen követtek el dróntámadást, amely két emberéletet követelt. Meghalt a hajó román állampolgárságú parancsnoka és a legénység egy brit tagja. A támadás elkövetésével az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Izrael Iránt vádolta meg, Teherán tagadta, hogy köze lenne a támadáshoz.
Az incidens akkor történt, amikor a nyugati nagyhatalmak és Irán között amúgy is feszült a viszony a 2015-ben Bécsben az iráni atomprogramról Teherán és hat nagyhatalom között aláírt szerződés körül annak Donald Trump volt amerikai elnök által történt felmondása miatt kialakult helyzet okán.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Reuters Pool/Christopher Pike