Az 57 éves, Hoszein Amirabdollahián az utóbbi 25 évben az iráni külügyi tárcánál különböző tisztségeket töltött be. Bahreinben volt nagykövet, 2011 és 2016 között pedig az arab és afrikai ügyekért felelős külügyminiszter-helyettes posztját töltötte be. Legutóbbi tisztségében külpolitikai tanácsadóként szolgált Ali Laridzsáni volt parlamenti elnök hivatalában.
Amirabdollahiánt gyakorlatias külpolitikusként tartják számon,
az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió keményvonalas politikusként jellemezte őt. A Teheránban diplomázott politikus folyékonyan beszél angolul és arabul.
Egyelőre nem világos, hogy Amirabdollahián fogja-e vezetni az iráni atomprogram korlátozásáról szóló többhatalmi megállapodás helyreállítását célzó bécsi tárgyalások iráni delegációját. Az utóbbi nyolc évben ugyanis az egyeztetések a külügyminisztériumhoz, azt megelőzően viszont a nemzetbiztonsági tanács illetékességébe tartoztak. A nemzetbiztonsági tanács közvetlenül Ali Hámenei ajatollahnak, Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjének felel.
A Reuters brit hírügynökség idézte helyi sajtójelentések szerint a nemzetbiztonsági tanács veheti át a tárgyalásokat a Haszan Róháni korábbi elnök alatt főleg pragmatistákból álló külügyminisztériumtól.
A kabinetnek nincsenek női tagjai, de többen bekerültek az iráni Forradalmi Gárda soraiból. Egyikük a belügyminiszteri szék várományosa, Ahmad Vahídi. A volt védelmi tárcavezető 2010-ben felkerült az Egyesült Államok szankciós listájára, az Interpol nemzetközi rendőri együttműködési szervezet pedig körözést adott ki ellene az argentínai zsidó közösség (AMIA) Buenos Aires-i székháza ellen elkövetett, 1994-es merényletben játszott szerepe miatt. A támadásban 85-en vesztették életüket, és százak sebesültek meg. Vahídi egykor az al-Kudsz Erők, a Forradalmi Gárda külföldi különleges műveletekkel megbízott egységének parancsnoka volt.
Hírügynökségi értesülések szerint az olajipari miniszter tisztségét Dzsavád Ovdzsi volt tárcavezető-helyettes, az állami gázipari vállalat ügyvezető igazgatója fogja ellátni.
A korábbi olajipari miniszter, Rusztám Kászemi, aki a Forradalmi Gárda építési és műszaki alakulatának volt a parancsnoka, a jövőben a közlekedési és városfejlesztési tárcát vezetheti. A kormánytagok listáját még az iráni parlamentnek is jóvá kell hagynia. Ez várhatóan a jövő héten történik meg. Elemzők szerint a törvényhozás valószínűleg nem gördít akadályt a kinevezések elé, annál is kevésbé, mert Raiszi a kulcstárcák vezetőit az államfő Ali Hámenei jóváhagyásával választotta ki. Az iráni elnök hatalmát nagyban korlátozza az ország legfőbb vezetője, Ali Hámenei, aki a haderő főparancsnoki tisztségét is ellátja, és kinevezi az igazságszolgáltatás vezetőjét. Övé egyben az utolsó szó minden jelentősebb politikai kérdésben.