„Az amerikai nagykövetség felszólítja az amerikai állampolgárokat, hogy azonnal hagyják el Afganisztánt a rendelkezésre álló kereskedelmi légi járatokon” – írta a nagykövetség a honlapján, egyúttal figyelmeztette az amerikai állampolgárokat, hogy a diplomáciai misszió lehetőségei a civilek ellátására, tekintettel a csökkentett létszámra, rendkívül korlátozottak, beleértve a fővárost is.
Az Egyesült Államok április végén a fővárost sújtó erőszak fokozódására hivatkozva hazarendelte kabuli nagykövetségéről azokat a kormányzati alkalmazottakat, akiknek munkavégzése nem helyhez kötött. Az afgán kormányerők ellen harcoló radikális iszlamista tálib felkelők csütörtökön elfoglalták Gazni délkelet-afganisztáni tartomány azonos nevű, stratégiai fontosságú székhelyét, amely kevesebb mint 150 kilométerre található a fővárostól. A tálib harcosok házrólházra, ajtóról ajtóra haladnak, és szexuális rabszolgaságra kényszerítik az elfogott területeken élő fiatal nőket, valamint kivégzik azokat az afgán erőket, akik megadják nekik magukat.
Egy meg nem nevezett amerikai védelmi tisztségviselő szerdán az amerikai hírszerzés adataira hivatkozva kijelentette:
a tálibok harminc napon belül körülzárhatják Kabult, és kilencven napon belül el is foglalhatják az afgán fővárost.
Ned Price külügyi szóvivő a héten közölte: a tárca naponta ellenőrzi a kabuli amerikai nagykövetség biztonságát
A Pentagon 3000 katonát küld vissza Afganisztánba, hogy segítsen kitelepíteni az amerikai nagykövetség személyzetét a tálibok Kabul ellen zajló támadásai elől. Ez a 3000 katona, három gyalogzászlóaljt alkot, a jelenleg is még Afganisztánban állomásozó több mint 650 amerikai szolgálatoson kívül.
Ned Price, a Külügyminisztérium szóvivője szerint az Egyesült Államok csökkenti „polgári lábnyomát” Kabulban, ezt a lépést pedig egy „körültekintő lépésnek” nevezte, tekintettel a fokozott biztonsági helyzetre.
Price azt mondta, hogy „a nagykövetség továbbra is a terrorizmus elleni küzdelemre összpontosít, elősegítve a békét és biztonságot, valamint a konzuli munkát, különös tekintettel arra, hogy megkönnyítse a »különleges bevándorló vízumok (SIV)« kiadását azon afgánok számára, akik az amerikai hadsereg segítségeként dolgoztak.”
A szóvivő azt mondta, hogy azok, akik távoznak, „azok az emberek, akik a világ más pontjain is képesek feladatokat ellátni”, vagy akik „nem szükségesek a fenti funkciók ellátásához”.
Price nem volt hajlandó a kiürítést „evakuálásnak” minősíteni, és hangsúlyozta, hogy ez csupán a polgári személyzet egy részének kivonása.
„Semmiképpen sem hagyjuk magára Afganisztán népét. Messze vagyunk ettől. Továbbra is mindent megteszünk, amit csak tudunk” – tette hozzá, amikor megkérdezték, hogy a táliboknak milyen üzenetet kell átvenniük a kivonulásból.
Price azt is hangsúlyozta, hogy az amerikai csapatok szigorúan csak azért vannak ott, hogy segítsenek a nagykövetség személyzetének biztonságosan elhagyni az országot. „Nem arról van szó, hogy újra részt vegyenek az afganisztáni katonai konfliktusban.”
Afganisztánban a radikális iszlamista tálib felkelők májusban átfogó offenzívát indítottak a kormányerők ellen, kihasználva, hogy az Egyesült Államok vezette nemzetközi haderő megkezdte a kivonulást az országból. A tálibok azóta nagy területeket vontak uralmuk alá, kiszorítva az ellenállást alig tanúsító kormányerőket. A tálibok a múlt péntek óta már 11 tartományi székhelyet foglaltak el a 34 közül.
(MTI, The Daily Mail)
Fotó: EyePress News / EyePress via AFP