130 ország tisztviselői egyeztek bele a globális adórendszer átalakításába annak érdekében, hogy a nagyvállalatok „méltányos részt fizessenek”, bárhol is működjenek. Az OECD csütörtökön közölte, hogy a résztvevők támogatták a javasolt, legalább 15% -os társasági adó mértékét.
Janet Yellen, az Egyesült Államok pénzügyminisztere szerint „ez a gazdasági diplomácia történelmi napja.”
A nagy technológiai cégekre kivetett adó súrlódások forrása volt az Egyesült Államok és más országok között
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kijelentette, hogy a tervek szerint mintegy évi 150 milliárd dollár adóbevételt eredményezhet as mostani döntés. A párizsi székhelyű szervezet ugyanakkor megerősítette, hogy
Írország és Magyarország – mindketten alacsony társasági adókkal rendelkező országok – nem csatlakoztak az egyezményhez.
Valamennyi G20-ország, így az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kína és Franciaország is támogatta a megállapodást
A részt vevő kormányok várhatóan most fogják elfogadni a szükséges törvényeket, bár a részletek, például az egyes iparágak esetleges mentességei még tárgyalás előtt állnak.
„A részletes végrehajtási tervet a fennmaradó kérdésekkel együtt 2021 októberéig véglegesítik” – áll a közleményben, amelyet a tárgyalásokon részt vevő 139 ország joghatóságai közül 130 írt alá. Az országok új szabályokat is aláírtak arról, hogy hol adóznak a legnagyobb multinacionális vállalatok.
A több mint 100 milliárd dolláros nyereség adóztatási joga azokba az országokba terelődik át, ahol nyereség keletkezik, ahelyett, hogy a vállalkozás székhelyére folyna be.
„Egyetlen nemzet sem nyerte meg ezt a versenyt”
Az amerikai pénzügyminiszter, Janet Yellen elmondta, hogy a megállapodás jel arra nézve, hogy az adókulcsokkal kapcsolatos verseny immáron véget ér.
Évtizedek óta az Egyesült Államok egy önpusztító nemzetközi adóversenyben vet részt, és csak azért csökkentette a társasági adó mértékét, hogy más nemzetek válaszul csökkentsék az övékét.
Az eredmény egy végsőkig kiéletett globális verseny lett: Ki tudja tovább és gyorsabban csökkenteni vállalati adó-árfolyamát?” A Biden-adminisztráció ezért nemzetközi megállapodást szorgalmazott, miközben belföldön az adók emelésére törekszik, így az amerikai társasági adó mértéke is 21% -ról 28% -ra növekszik.