Importált bűnözés: bevándorló erőszaktevőket fogtak az Egyesült Államokban
Mindezt Massachusettsben, amelynek kormányzója már korábban közölte, nem működik együtt Trumppal a kitoloncolásokban.
Khuram Shahzad pakisztáni migránst a Magyar Helsinki Bizottság képviselte.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága csütörtök reggel a Magyar Helsinki Bizottság által képviselt ügyben meghozott ítéletével arról döntött, hogy az öt éve életbe lépett magyarországi szabályozás alapján mindenféle eljárás, azonosítás, dokumentáció nélkül Szerbiába történő visszakényszerítés a kollektív kiutasítás tilalmába ütközik. Mint a Magyar Helsinki Bizottság írja:
A pakisztáni Khurram Shahzad 2016 augusztusában szabálytalanul lépte át a határt, majd menedéket kért angolul, ám mivel Magyarországon 2016 tavaszától érvényben volt a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet, Shahzad kérelmét nem regisztrálták. A szabályozás értelmében ugyanis ha egy harmadik országbeli beérkező nem tudja magát igazolni például érvényes útlevéllel, vízummal, akkor visszatoloncolják Szerbiába.
Ez történt Khurram Shahzaddal is: visszaparancsolták Szerbiába a szervezet szerint mindenben együttműködő férfit, majd később súlyosan bántalmazták is. Az ügyről Strasbourgban döntött az Emberi Jogok Európai Bírósága, miután a Magyar Helsinki Bizottság azt kérte: állapítsa meg a bíróság, hogy azzal, hogy mindenféle eljárás nélkül embereket automatikusan Szerbiába „kényszerítenek” a magyar hatóságok, Magyarország megsérti a kollektív kiutasítás tilalmát.
Nyitóképen: Migránsok a röszkei határátkelőnél 2015-ben. Illusztráció. Fotó: MTI / Sóki Tamás