Itt a fordulat: fittyet hány a Google az európai tényellenőrzésre
A Google és a Meta a tényellenőrzési kódex ellenére nem hajlandó alkalmazni az uniós előírásokat.
Minden a két éve elindított lengyel igazságügyi reformmal kezdődött.
Várhatóan csütörtökön dönt arról a lengyel alkotmánybíróság, hogy a nemzeti jog elsőbbséget élvezhet-e az uniós jogokkal szemben – írja az Euronews. Az uniós jog „primátusának elve” szerint a kötelező erejű európai jogi aktus abszolút elsőbbséget élvez a nemzeti jogok felett.
A lengyel jobboldali Jog és Igazságosság kormánypárt azonban két éve, 2019-ben elfogadott egy jogszabályt, amely az Európai Bizottság szerint sérti az igazságszolgáltatás függetlenségét. Ezért a testület kötelezettségszegési eljárást indított Lengyelországgal szemben. Mivel a testület ajánlásait Varsó nem vette figyelembe, Brüsszel az Európai Unió Bírósága elé vitte az ügyet.
Márciusban a kormányfő a lengyel nemzeti jog és az uniós jog közötti hierarchiára vonatkozó indítványt nyújtott be. Akkor a Bizottság levélben fordult a varsói vezetéshez, amiben leszögezte: „Az indítvány az uniós jog alapvető elveit vitatja, az Európai Unió Bíróságának ítéletei minden uniós tagállami hatóságra és bíróságra nézve kötelező érvényűek.”
Az alkotmánybíróság korábban már elnapolta döntését, az Euronews szerint azonban a héten meghozzák ítéletüket.
Kép forrása: MTI/ EPA pool/John Thys