Többfrontos támadással ijesztgeti nézőit a fehérorosz állami televízió
A fehérorosz tévé szerint lengyel, litván és ukrán irányból fegyveres csapatok koordinált támadásra készülnek az ország ellen.
A fehérorosz biztonsági rendőrség jogászok, emberi jogi aktivisták és újságírók irodáit és otthonait kutatta át szerdán – közölték jogvédő csoportok és sajtóforrások.
A rendőrség legalább 14 jogvédő csoport, hírforrás, valamint civil és jótékonysági szervezet irodájában tartott razziát. Köztük volt a Vjaszna emberi jogi szervezet, illetve az ország legrégebbi politikai pártja, a Fehérorosz Népfront is. A Vjaszna közölte: nem tud kapcsolatba lépni a szervezetet vezető Alesz Bjaljackival, és kilenc tagját állították elő. A szervezet közölte: minszki irodáiban és országszerte legalább öt tagjának az otthonában tartottak házkutatást.
Az 1996-ban alapított Vjaszna a legnagyobb jogvédő csoport Fehéroroszországban, és rendszeresen tájékoztatja a nyilvánosságot a politikai foglyok számáról és helyzetéről, valamint a hatóságok túlkapásairól. A szervezet kedd esti adatai szerint 555 politikai fogoly van rács mögött az országban.
Türelmetlen a rezsim
„A rezsim már nem tartja kézben a helyzetet, és ennek leplezésére erőszakot és önkényuralmi módszereket alkalmaz” – reagált a történtekre a Telegram portálon a Litvániába menekült Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki vezető, volt elnökjelölt. Hozzátette: a hatalom azt reméli, hogy ismét erősnek érezheti magát, ha mindenkit elhallgattatott az országban.
„A jogvédők, az aktivisták és az újságírók viszont jól tudják: az erő az igazságban van, a hatalom pedig a nép kezében” – tette hozzá az ellenzéki vezető, aki a második helyen végzett a hivatalos végeredmény szerint a tavaly augusztusi elnökválasztáson. Az ellenzék nem ismeri el a vitatott tisztaságú voksolás eredményét, és a hatodik mandátumára győztesnek kihirdetett Aljakszandr Lukasenka távozását követeli.
Az Imena független médiacsoport, amely nem tartja magát ellenzéki hírforrásnak, közölte, hogy szintén a rendőrség célpontjai között volt. A Nasa Niva nevű fehérorosz napilap szerint a rendőrség a Fehéroroszországi Helsinki Bizottság irodáit is megpróbálta átkutatni. A hatóságok múlt héten blokkolták a Nasa Niva honlapját, és őrizetbe vettek egy szerkesztőt és három újságírót.
Nem indokolták meg a razziák okát
Otthonának átkutatása után előállították a halálbüntetés megszüntetését követelő Andrej Paluba aktivistát is. A razziák indoka egyelőre nem ismeretes. A házkutatásokra azután került sor, hogy Lukansenka kedden találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, legfőbb szövetségesével, akivel öt órán át tárgyalt Szentpéterváron. A fehérorosz hatóságok a tavaly augusztusi elnökválasztást követő tömegtüntetések után igyekeztek elhallgattatni minden kritikus hangot, és számos független vagy ellenzéki hírforrást, illetve jogvédő szervezetet felszámoltak.
A tüntetésekről szintén aktívan tudósító, tut.by nevű független hírportál 15 alkalmazottját tartóztatták le májusban, a médium honlapját pedig házkutatásokat követően blokkolták. A házkutatásokat megelőzően, múlt kedden korrupció vádjával jogerősen tizennégy év börtönbüntetésre és mintegy 57 ezer dollár (hozzávetőleg 19 millió forint) pénzbírságra ítélte a fehérorosz legfelsőbb bíróság Viktar Babarika volt fehérorosz ellenzéki elnökjelöltet. Raman Prataszevics ellenzéki újságírót a Ryanair légitársaság gépének eltérítésével vették őrizetbe, az ügy nagy külföldi visszhangot váltott ki.
Az Európai Unió várhatóan újabb szankciókkal sújtja majd Fehéroroszországot – emlékeztetett szerdán Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter. Hozzátette, hogy az unióban már megkezdődtek a tárgyalások az új büntetőintézkedésekről. Rau az uniós határok elleni „szervezett támadásnak” nevezte, hogy Fehéroroszország bevándorlók százait küldi át a határon. Idén legalább 1634 migráns érkezett illegálisan Litvániába a fehérorosz határon át, de érkeznek bevándorlók Lengyelországba is.
(MTI)
Fotó: Artur Widak / NurPhoto / NurPhoto via AFP